15.3 C
02-mai-2024

3 vasluieni, titulari în nationala U18

ESEC PE FINAL… Cu vasluienii Stefanovici, Perianu si Vasluian pe teren, România U18 a pierdut primul meci din cadrul turneului amical din Portugalia. „Tricolorii” mici au fost învinsi de echipa gazdã, Portugalia, scor 3-2, ultimele douã goluri ale lusitanilor fiind înscrise în minutele de prelungiri.

Echipa nationalã de fotbal a României U18 participã la un turneu amical în Portugalia. Din lotul echipei pregãtite de Daniel Oprescu fac parte doi jucãtori nãscuti în judetul Vaslui, dar si un alt jucãtor care evolueazã pentru liderul Ligii 4, Sporting Juniorul Vaslui. Stefan Stefanovici (Sporting Juniorul Vaslui), Ovidiu Perianu (cãpitanului echipei, FCSB Bucuresti) si Ion Vasluian (Ripensia Timisoara) au fost titulari în partida contra Portugaliei. Lusitanii au condus cu 1-0, dar România a întors rezultatul, prin Bãlan si Stoica. Finalul a apartinut portughezilor, care au înscris de douã ori în prelungirile partidei, 3-2. Pentru aceastã actiune a fost convocat si Louis Munteanu, dar nu a mai fãcut deplasarea, Viitorul având nevoie de el pentru meciurile din Liga 1, în locul sãu fiind convocat un alt jucãtor nãscut în judetul Vaslui, Ion Vasluian. În urmãtoarele jocuri, România va întâlni Spania si Turcia.