13.2 C

33 de medalii la Cupa României

Salbã de medalii pentru sportivii vasluieni

REUSITE… Nouã medalii de aur, 11 de argint si 13 de bronz. Acesta este bilantul Clubului Sportiv “Liga de Est” Vaslui la Cupa României la taekwon-do, care a avut loc în perioada 14-16 noiembrie la Baia Mare.

C.S “Liga de Est” Vaslui a obtinut 33 de medalii la editia din acest an a Cupei României la taekwon-do. La fel ca si anul trecut, competitia a avut loc la Baia Mare. Cele mai bune rezultate le-au obtinut Marcel Miron, cu medalie de aur la tull, centuri negre 2 Dan, seniori, Cristian Popa, cel mai bun la tull centuri negre 2 Dan, seniori. La aceeasi probã, însã la centuri colorate, Andrei Porgras a obtinut medalia de aur, iar Irinel Buraga a urcat pe treapta a treia a podiumului. Echipa de seniori, masculin, a obtinut medaliile de argint în proba de tehnici speciale. Stefan Frãtian a câstigat proba de spargeri fortã, seniori, iar Georgian Manea a obtinut argintul. Tot Stefan Frãtian a mai cucerit o medalie de argint la luptã, individual, categoria minus 70 kg, iar Georgian Manea, la plus 85 kg, a cucerit trofeul. La juniori I, Mircea Hondru are trei medalii la individual. Cea mai importantã este cea de argint la tull, centuri negre 2 Dan, iar la tull, centuri negre 1 Dan, si luptã, minus 62 kg, a obtinut medaliile de argint. Pe locul doi s-a clasat si Cosmin Butnariu, la tull, centuri colorate, juniori I, iar Ana Marian Haisan a obtinut medalia de bronz în aceeasi probã, feminin. Echipa masculinã de tull s-a clasat pe pozitia a treia la juniori I si II. Argint a mai obtinut Adelina Mihai, la tehnici speciale, juniori I, performantã care a clasat echipa femininã pe locul doi în proba pe echipe. Juniorii I s-au clasat pe locul doi în proba de spargeri fortã pe echipe, iar Dragos Andurnachi a obtinut medalia de bronz, la luptã, minus 62 kg, în timp ce Alexandru Filip a terminat aceeasi probã, la minus 56 kg, pe locul secund. Batrice Munteanu a câstigat la junioare I medalia de aur în în proba de luptã, minus 45 kg. Cosmin Butnariu mai are o medalie de bronz la luptã, plus 75 kg, iar echipa de junioare I a obtinut medaliile de aur la luptã. La juniori II si III, aurul a fost câstigat de Aylin Bayrak, la luptã, junioare II, 8-19 ani, minus 35 kg. Argint au obtinut Clara Ipate, Alin Mosulet si Elena Moga, iar medaliile de bronz au fost cucerite de Sebastian Bîrleanu, Dragos Chiriac si Denisa Filip.