11.9 C

4 medalii pentru vasluieni la Târgu-Mures

Taekwon-do WTF

PE PODIUM… Toti cei patru sportivi de la C.S “Viitorul” Vaslui au cucerit medalii la Cupa “Tornado” la taekwon-do WTF, competitie care s-a desfãsurat la Târgu-Mures. Andrei Broascã, Claudia Postu, Stefan Postu si Teo Stefan Hondru au urcat pe podium.

Cel mai bun rezultat a fost obtinut de Andrei Broascã, sportiv care s-a clasat pe primul loc la categoria -59 kilograme – juniori. Teofana Claudia Postu a terminat pe locul 2 la -55 kg – cadeti, Teo Stefan Hondru a încheiat tot pe locul doi, dar la categoria -57 kg – cadeti, în timp ce Stefan Postu s-a situat pe locul trei la categoria -59 kg – junior mic. Alãturi de cei patru sportivi, trebuie felicitat si antrenorul Iulian Alexandru Coroi, cel care a fãcut deplasarea cu sportivii la Târgu-Mures. “Suntem foarte multumiti cã toti cei patru sportivi care au fãcut deplasarea la Târgu-Mures au reusit sã urce pe podium. Am obtinut un loc 1, douã locuri 2 si un loc 3. Felicitãri sportivilor, dar si antrenorului Iulian Alexandru Coroi”, ne-a declarat presedintele Clubului Sportiv “Viitorul” Vaslui, Aliosa Axinte. Luna trecutã, sportivii sectiei de taekwon-do WTF au obtinut o medalie de aur si patru de bronz la Campionatul National de taekwon-do WTF – disciplinã olimpicã. Teo-Stefan Hondru a cucerit medalia de aur în proba de lupt – cadeti, iar Andrei Broascã, Alexandru Atãnãsoaei, Sebastian Gravrilutã si Elena Harhãtã au câstigat medaliile de bronz, tot în proba de luptã.