Omul de afaceri Marian Iancu, inculpat în dosarul Rafo, a fost condamnat la 12 ani de închisoare, sentinţa fiind definitivă.
UPDATE. Marian Iancu s-a prezentat, aseară, la Penitenciarul Rahova, la scurt timp după ce polițiștii au intrat în posesia mandatelor de arestare, transmise de judecători. Acesta va sta în carantină, timp de circa două săptămâni. Apoi, o comisie a penitenciarului va stabili în ce condiții de detenție își va petrece anii de închisoare.
Oficiali din Poliției Capitalei au precizat, pentru „Evenimentul zilei”, că cele cinci mandate de arestare emise de instanță au ajuns, aseară, în posesia polițiștilor de la Urmăriri. „Ofițerii vor urma calea legală”, ne-au precizat aceleași surse. Până la ora 20.00, Marian Iancu nu se prezentase la nicio secție de poliție.
Marian Iancu a fost trimis în judecată încă din 2006 pentru evaziune fiscală şi spălare de bani. În acelaşi dosar, fratele său, Octavian Iancu, a fost condamnat la 10 ani de închisoare. Un alt inculpat, Constantin Mărgărit a fost condamnat al 10 ani închisoare. Elenkalan Hayrettin a primit 9 ani, Marius Turică 7 ani, Gheorghiță Iancu 7 ani închisoare, Alex Martin (fost Akaroglu Cuneyt) la pedeapsa închisorii de 9 ani, Silviu George Neacșu, 3 ani cu suspendare.