Prim-vicepreședintele PNL, Cătălin Predoiu, a declarat marţi că Guvernul Ponta nu face nimic pentru a stopa migrația acestora.
„Cred că greșim vorbind de problema tinerilor. De fapt, tinerii sunt o soluție și pentru provocările pe care le aveți în față și pentru România. Faptul că voi nu ați fost văzuți ca o soluție, ci mai degrabă ca o altă problemă pe agenda publică ne-a condus la o realitate dramatică”, a afirmat Predoiu, la dezbaterea „Șomajul în rândul tinerilor”.
El a precizat că din totalul șomerilor 24% sunt tineri și a arătat că aceasta ar fi o explicație pentru migrația tinerilor, scrie Agerpres.
„Este grav că nu se face nimic coerent pentru a se stopa acest declin. Nu este nicio surpriză că Guvernul Ponta nu face nimic, fiind un guvern al baronilor corupți. Este paradoxal ca un premier tânăr să nu facă nimic pe termen mediu și lung pentru rezolvarea problematicii tinerilor”, a spus prim-vicepreședintele PNL.
Predoiu a indicat că este nevoie, printre altele, de un program coerent, pe termen lung, adresat tinerilor, un sistem de ocupare în mediul privat, stimularea meritocrației în rândul tinerilor.
„Un guvern care vrea să sprijine tinerii trebuie să cheltuiască”, a declarat liberalul.
Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv.net/predoiu-tinerii-o-solu-ie-la-provocarile-romaniei-guvernul-nu-face-nimic-pentru-a-stopa-migra-ia-lor_219974.html