Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat, la TVR, că premierul Victor Ponta i-a spus, în discuţia de la Cotroceni, că se va gândi la demisie şi că speră ca săptămâna viitoare să existe un deznodământ. Iohannis a mai precizat că declaraţia lui Ponta că nu va demisiona trebuie luată cu rezervă, ca fiind „la cald sau la fierbinte”
„Mi-a spus că se va gândi (la solicitarea privind demisia-n.r.). Se va sfătui, probabil, cu colegi din partid şi va lua, în consecinţă, o decizie. Eu cred şi sper ca decizia să fie demisia”, a spus Iohannis la TVR, într-un interviu acordat după discuţia cu Ponta de la Cotroceni, potrivit Mediafax.
În ceea ce priveşte anunţul lui Ponta că nu va demisiona, Iohannis a afirmat: „Aceste declaraţii la cald sau la fierbinte, putem să spunem în această situaţie, trebuie luate cu anumită rezervă. Eu sunt convins că este nevoie de o zi sau două în care lucrurile se decantează, se clarifică şi, sper, în cursul săptămânii viitoare, să avem un deznodământ al acestei etape din criza politică”.
El a adăugat că, indiferent cum sunt privite lucrurile, nu se poate face abstracţie de ce s-a întâmplat, vineri, la DNA, fiind un lucru care are şi va avea urmări profunde în politica românească.
Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/iohannis-ponta-mi-a-spus-la-cotroceni-ca-se-va-gandi-la-demisie-saptamana-viitoare-deznodamantul_1714896.html#ixzz3cD6kX428
Follow us: @realitatea on Twitter