21.2 C
19-mai-2024

Argint la mondiale pentru luptãtoarea Andreea Pãuc

Vasluiul, fabrica de campioni la lupte

PERFORMANTÃ…Plaja din Mangalia a fost în perioada 12-14 iunie scena Campionatului Mondial de lupte pe nisip. Turcia, Iran, Italia, Grecia, Rusia, Norvegia, Bulgaria, Austria, Moldova, Estonia si Kazahstan si-au trimis luptãtorii în tara noastrã pentru a cuceri pretioasele medalii de aur. România a avut si ea gladiatorii ei, în numãr de 56. Din lotul tricolorilor a fãcut parte si vasluianca Andreea Pãuc. Sportiva Clubului “Viitorul” Vaslui a urcat pe locul doi în lume la categoria 60 kg, cucerind astfel titlul de vicecampioanã mondialã la lupte pe plajã.

Peste 250 de sportivi din 12 tari s-au aliniat la sfârsitul sãptãmânii trecute la startul Campionatului Mondial de lupte pe plajã, competitie organizatã la Mangalia. A fost pentru prima datã când un concurs de o asemenea anvergurã s-a desfãsurat pe pãmânt sau mai bine zis pe nisip românesc. De departe, cei mai spectaculosi luptãtori au fost cei din Iran, acestia reusind sã smulgã aplauzele publicului la fiecare iesire din ring. De ovatiile spectatorilor s-a bucurat si Andreea Pãuc, luptãtoarea Clubului “Viitorul” Vaslui. Tânãra s-a luptat pentru medalia de aur la categoria 60 kg “A fost o competitie foarte grea, foarte solicitantã din punct de vedere fizic. Cu toate astea, obiectivul meu a fost medalia de aur. Eram ferm convinsã cã o voi câstiga. Pânã sã ajung în finalã am trecut de douã norvegience, luptãtoare foarte solide, foarte puternice. În ultima etapã m-am luptat tot cu o româncã pe care o mai bãtusem pânã atunci de câteva ori. Eu zic cã am fost mai bunã ca ea, însã presedintele comisiei de arbitri i-a acordat punctaj mare la un procedeu, punctaj care a detasat-o pe ea în câstigãtoare. Chiar si asa, sunt foarte multumitã de rezultatul obtinut. “ Andreea s-a întors la Vaslui cu titlul de vicecampioanã mondialã la lupte pe plajã, categoria 60 kg, rezultat ce aseazã din nou Vasluiul pe harta oraselor lumii unde sportul este sinonim cu performanta.