15.4 C
19-mai-2024

Victorie cu zâmbetul pe buze

HC Vaslui – CSSM Bacãu 33-28

ENTUZIASMANT…HC Vaslui a fãcut o bunã propagandã handbalului în meciul amical sustinut asearã pe teren propriu, cu CSSM Bacãu. La finalul celor 60 de minute, elevii lui Sandu Iacob au reusit sã se impunã la 5 goluri diferentã, scor 33-28, însã nu atât rezultatul cât maniera de joc i-a încântat pe cei aproximativ 200 de fani prezenti în salã.

“Vom încerca sã formãm o mare familie” declara Sandu Iacob în momentul instalãrii ca antrenor principal la HC Vaslui. Nu a trecut nici o lunã de atunci si obiectivul tehnicianului pare a fi realizat. Asearã, în fata divizionarei secunde CSSM Bacãu, echipa vasluianã a practicat unul dintre cele mai entuziasmante meciuri din ultimele luni, cu toate cã mai sunt capitole la care încã se suferã, cum ar fi omogenitatea. Meciul a început cu o formulã de start nouã pentru fanii Vasluiului, în primul sapte regãsindu-se nu mai putin de trei jucãtori adusi în aceastã varã: Stãnescu/ Iftene, Soare, Polocoser, Cotinghiu, Rosu, Mihai Sandu, si Pasere. Acestia au avut emotii doar în primul sfert de orã. Din minutul 16, “ros-albastrii” au preluat conducerea si nu au mai cedat-o pânã la sfârsit. La pauzã s-a intrat cu 14-10 în favoarea elevilor lui Sandu Iacob, cu Dragos Soare drept principal marcator ( 4 goluri). În partea secundã, antrenorul Vasluiului a folosit o altã echipã, dând sansa, fiecãrui jucãtor sã-si demonstreze calitãtile. Cu Barac, Anton , Moldovan, Hrimiuc, Mihai Bujor, Gabi Bujor si Bogdan Pralea, echipa vasluianã s-a miscat chiar mai bine, reusind la un moment dat sã ducã ecartul la 7 goluri, 19-12. S-a terminat 33-28, cu Gabi Bujor drept principal marcator în partea secunda (5 goluri), însã nu atât scorul cât maniera de joc cât si faptul cã la Vaslui se joacã din nou handbal cu zâmbetul pe buze i-au fãcut pe fanii prezenti la salã sã se declare încrezãtori în ceea ce proiveste noul campionat.