26.8 C
02-iun.-2024

Înfrângere în derby

RC Bârlad: debut cu stângul în returul DNS la rugby

BÃTUTÃ…RC Bârlad a fost înfrântã pe teren propriu, sâmbãtã, 15 august, de echipa CS Nãvodari, cu scorul de 36 – 62! Desi la pauzã scorul era favorabil bârlãdenilor, 19 – 17, în repriza a doua, jucãtorilor de la Nãvodari le-a iesit totul, iar celor de la Bârlad, mai nimic ! RC Bârlad rãmâne pe pozitia a treia în clasament, având mândria cã numãrul 1 pe DNS la marcatori este un sportiv bârlãdean: Florin Ibãnescu, cu 11 puncte marcate.

Viceliderul Diviziei Nationale de Seniori (DNS) la rugby, CS Nãvodari a sustinut pe 15 august, de la ora 10.00, partida-derby din deplasare cu RC Bârlad, ambele echipe propunându-si calificarea în finala întrecerii. Meciul a avut loc pe stadionul “Rulmentul” si a marcat debutul returului DNS. Cine a vãzut meciul a fost extrem de norocos: a fost unul nebun, nebun, nebun, cu rãsturnãri de scor si o evolutie a oaspetilor la superlativ, în timp ce sportivii bârlãdeni au avut o zi proastã, proastã, proastã! Desi la pauzã a fost 19 – 17 pentru RC Bârlad, în repriza a doua oaspetii s-au dezlãntuit! Scorul final a fost 39 – 62, echipa din Nãvodari reusind sã înscrie 9 eseuri, având reusite 7 transformãri si o loviturã de pedeapsã, în timp ce bârlãdenii au înscris 4 eseuri, reusind doar 2 transformãri si patru lovituri de pedeapsã. În tur, la Nãvodari, cele douã formaţii au terminat la egalitate, 20-20. În acest moment,dupã etapa a 12-a, liderul clasamentului este CSM U-23 Bucuresti, cu 52 de puncte (însã rezultatele bucurestenilor nu vor conta la final), echipã urmatã de CS Nãvodari, cu 44 de puncte, si de RC Bârlad, cu 32 de puncte. Urmãtoarea etapã are loc pe 22 august, RC Bârlad jucând în depalsare la Stiinta Petrosani. “Am prins o zi proastã, asta este. Adversarilor le-a iesit totul, au fost mai prezenti pe fazele de joc si au câstigat. Dar noi nu suntem dezamãgiti. Obiectivul rãmâne acelasi, accederea în play – off-ul DNS. Rãmânem conectati pe meciurile din viitor. Urmãtoarea etapã este pe 22 august si vom juca la Petrosani”, a spus Ciprian Popa, consultant tehnic al sportivilor d ela RC Bârlad.