21.2 C
19-mai-2024

COMPORTARE ONORABILÃ

Olimpia Râmnicu Sãrat – Atletico Vaslui 3-1 (2-1)

ÎNFRÂNGERE… Cu mari probleme financiare, Atletico Vaslui s-a prezentat la meciul din deplasare cu Olimpia Râmnicu Sãrat, liderul Seriei 1 a Ligii 3. Vasluienii au pierdut, scor 1-3, dar au lãsat o impresie bunã la Râmnicu Sãrat.

Cu un joc foarte curajos, Vasluiul a arãtat foarte bine în fata liderului si a deschis scorul în minutul 10, prin Abuzãtoaei, dupã o actiune personalã de toatã frumusetea. Celãlalt atacant al vasluienilor, Alexandru Mihãilã a fost omul cu ocaziile pentru Atletico, ratând douã ocazii imense din pozitii ideale. Jocul a fost unul echilibrat, cu un plus pentru gazde în repriza secundã, asta si datoratã lipsei de pregãtire a vasluienilor. Olimpia a egalat repede, în minutul 16, si a reusit sã treacã în avantaj în ultimele minute ale primei reprize dupã o gresealã în defensiva vasluianã. Meciul s-a terminat cu scorul de 3-1 pentru Olimpia, iar oficialii echipei gazdã au apreciat evolutia Vasluiului, care desi a pierdut a lãsat o impresie frumoasã la Râmnicu Sãrat. “Jucãtorii au dat dovadã de foarte mult caracter, iar asta s-a vãzut pe teren. Am fost în joc si am avut o comportare mai mult decât onorabilã. Am condus cu 1-0 si am ratat încã trei ocazii mari. Olimpia este o echipã bunã formatã dintr-un mix de jucãtori tineri si jucãtori cu experientã în Liga 2 si Liga 3”, a declarat Costinel Botez, directorul sportiv al echipei. Pentru Atletico au jucat: Cernat – Stan, Nãzãreanu, Târtârãu, Jitaru – Agache, Mitan, Sluser, Tabãrã – Mihãilã, Abuzãtoaei. Au mai jucat: Epure, Iordache, Sârbu si Manea. În runda urmãtoare, Atletico va juca, acasã, împotriva formatiei CS Panciu.