15.4 C
19-mai-2024

Victorie si salt în clasament

CSM Focsani – HC Vaslui 25-29

GURÃ DE OXIGEN…HC Vaslui a câstigat , asearã, în deplasare, partida cu CSM Focsani 2007, în etapa a X-a a Ligii Nationale la handbal masculin. Echipa antrenatã Sandu Iacob are trei victorii din zece meciuri si continuã sã se tinã de trena echipelor ce luptã pentru un loc de play-off.

Partida a început oarecum surprinzãtor la Focsani , deoarece, după nici 10 minute, oaspetii conduceau cu 6-2. Usor-usor elevii lui Viorel Ciubotariu au revenit în joc si pânã la pauzã au reusit sã preia conducerea pe tabela de marcaj, prima reprizã încheindu-se cu scorul de 13-11 pentru nou-promovatã. Întoarsã cu mai multã determinare de la vestiare, echipa vasluianã si-a reluat asaltul la poarta lui Marocico si în minutul 40 izbuteste egalarea la 15. A fost minutul în care “ros-albastrii” au turat motoarele si mai puternic pentru a nu mai trece prin ce au trecut în ultimele etape. În minutul 43, diferenta de scor era de 2 goluri în avantajul Vasluiului (18-16), însã ecartul avea sã creascã si mai mult cu patru minute înainte de final, când HC Vaslui s-a distantat la sase goluri (26-20).În ultimele patru minute s-a jucat cu garda jos, s-au înscris nu mai putin de opt goluri, trei de cãtre elevii lui Sandu Iacob, care au stabilit scorul final la 25-29. O victorie foarte importantã, bifatã pe terenul unei nou-promovate, care mentine vii sansele echipei HC Vaslui la un loc de play-off. În celãlalat meci disputat asearã, Poli Timisoara a trecut de Pandurii Tg Jiu cu scorul de 29-26. În urma celor douã rezultate, gruparea vasluianã a fãcut un salt de un loc în clasamentul Ligii Nationale, revenind pe pozitia a 11-a.