spot_img
spot_img
16.2 C
Vaslui
19-iul.-2025

Patru functionari din Primãria Bârlad, implicati într-un dosar penal!

- Advertisement -

AU SEMNAT CA … PRIMARUL! Nume sonore din Primãria Bârlad, implicate într-un dosar penal la Judecãtoria din localitate, care are astãzi primul termen. Parchetul de pe lângã Tribunalul Vaslui (PTV) solicitã judecãtorilor bârlãdeni desfiintarea unei adrese emise de Cerasela Apostol, sefa de la Serviciul de Taxe si Impozite a Primãriei Bârlad, act semnat si de Lucian Balaban, ca întocmit si de sefii institutiei, Constantin Ciobanu, ca director executiv si Cãtãlin Haret, secretarul Primãriei Bârlad, care asigurã respectarea legii în actele emise de institutie. Implicarea celor patru functionari publici vine din anul 2006, de când, pe baza adresei respective, trei femei, proprietare a unui imobil, si-au pierdut casa, deoarece actul eliberat de la Primãria Bârlad indica cã doar una singurã este proprietarã! Parchetul de pe lângã Judecãtoria Bârlad (PJB) i-a scos de sub urmãrirea penalã pe cei patru functionari încã din 2006, dar eroarea din înscris nu a fost îndreptatã, astfel cã ea a produs efecte juridice, femeile rãmând fãrã casa pãrinteascã! Acum, pe baza deciziei judecãtorului bârlãdean, actul respectiv va fi anulat, iar procesul civil va putea fi reluat, pentru a se face dreptate.

A fi functionar public înseamnã o mare responsabilitate în anii de dupã 1989. Actele emise, în special cele pentru care se certificã un propietar sau o proprietate, trebuie sã fie “tiplã” de corecte, pentru cã o micã eroare poate produce efecte dezastruoase si consecinte grave, mai ales financiare. Este cazul a patru fucntionari publici din Primãria Bârlad, si anume Constantin Ciobanu, directorul executiv, Cãtãlin Haret, secretar, Cerasela Apostu, sef serviciu taxe si impozite, si Lucian Balaban, functionar la serviciu taxe si impozite. Astãzi, cei patru sunt implicati într-un dosar penal, în care sunt persoane cercetate, dosarul având ca obiect desfintarea de înscrisuri. Reclamante sunt trei femei din Bârlad, surori, care, în urma acelui înscris emis de Primãria Bârlad, prin serviciul de taxe si impozite, au pierdut casa pãrinteascã, printr-o executare silitã, cu mari semne de întrebare. Dosarul vine din 2006, când în urma unui împrumut fãcut de una dintre cele trei surori la un cãmãtar, si care locuia în casa pãrinteascã detinutã de toate cele trei surori, nefiind dezbãtutã mostenirea, cãmãtarul a obtinut executarea silitã a femeii. Când s-a cerut de cãtre executorul judecãtoresc, la Primãria Bârlad, dovada dacã femeia are vreo proprietate, de la Servicul Taxe si Impozite i s-a trimis o adresã, întocmitã de Lucian Balaban, semnatã de sefa de la taxe si impozite, Cerasela Apostu si contrasemnatã de sefii din Primãria Bârlad, Constantin Ciobanu si Cãtãlin Haret. Adresa consemna faptul cã femeia aflatã în proces cu cãmãtarul este proprietara casei, deoarece ea plãtea sumele datorate ca impozite la Primãria Bârlad. Fãrã o minimã verificare, acest act, care contine o eroare incredibilã, fiind de fapt trei proprietari ai acelei case, a produs un efect devastator: casa a fost obtinutã de cãmãtar, femeia a fost scoasã din imobil, fãrã drept de apel, iar cãmãtarul a scos casa la vânzare!

Lungul drum cãtre dreptate!

Din 2006 si pânã în prezent, cele trei femei se judecã pentru a obtine casa înapoi, dreptul lor fiind încãlcat grosolan. Dar au pierdut toate procesele, PJB netinând cont de actele prezentate, prin care reiesea clar cã adresa Primãriei Bârlad are erori grosolane. Adresându-se Parchetului de pe lângã Tribunalul Vaslui, institutie juridicã superioarã PJB, procurorul sef Sorin Armeanu a sesizat erorile si a dispus nu odatã, ci de douã ori ca actul emis de Primãria sã fie anulat, din cauza aspectelor care nu corespund realitãtii. Dar PJB n-a tinut cont si nu a respectat indicatiile venite de la PTV si astfel s-a ajuns ca PJV sã cearã ca judecãtorul sã decidã, în privinta acestei divergente juridice. “Documentul care se cere anulat de cãtre Parchetul Vaslui se referã la câteva aspecte care nu corespund realitãtii si au avut consecinte juridice. Sã fim întelesi, nu sunt cercetati functionarii publici care au emis actul, erorile fiind de înteles, nimeni nu-i acuzã cã a fost întocmit în fals. Dar actul contine erori care au stat la baza unor hotãrâri judecãtoresti, deci a produs consecinte juridice. Dupã ce va fi desfiintat înscrisul, aceastã decizie va sta la baza revizuirii hotãrârilor judecãtoresti, pentru cã asa este corect. Dacã aceste hotãrâri judecãtoresti au avut la bazã un înscris cu erori, înseamnã cã sunt nule si totul trebuie revizuit”, a spus prim -procurorul Parchetului de pe lângã Tribunalul Vaslui. Ca sã fim întelesi, cei patru functionari publici sunt târâti de ani de zile pe la PJB, doar pentru cã au emis un act, pe genunchi! Iar pentru asta, nu vor fi trasi la rãspundere!

- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.