15.4 C
19-mai-2024

Victorie pentru RC Bârlad la Suceava

Stadionul “Unirea” din Suceava a gãzduit meciul din cadrul etapei a II-a a seriei albastre a Cupei României la rugby dintre CSM Suceava si RC Bârlad. Dupã un joc spectaculos si foarte dipsutat, elevii profesorului Ioan Harnagea s-au impus clar, cu 22-13.

Gazdele au fost cele care au deschis scorul, prin Elisei, care a profitat de o gresealã în apãrarea bârlãdenilor si a culcat balonul în terenul lor de tintã. Bucuria sucevenilor a fost însã de scurtã. Oaspetii au reactionat ca o echipã mare si au întors rezultatul în doar câteva minute cu ajutorul a douã eseuri, din care doar unul transformat, scor 12-5. A urmat o perioadã de joc mai putin plãcut ochiului, în care CSM Suceava a redus din handicap prin Octavian Scolobiuc. La scorul de 8-12, sucevenii au continuat sã preseze în ofensivã si în urma unei grãmezi spontane, “veteranul” Stefãnitã Rusu a reusit o încercare a cãrei transformare a fost ratatã de Octavian Scolobiuc. La pauzã, scorul meciului CSM Suceava – RC Bârlad a fost 13-12. Partea a doua a fost una de luptã, fiecare din cele douã formatii fiind foarte aproape de a înscrie. Cei care au punctat au fost sportivii bârlãdeni. Cu zece minute înainte de final, eleviii profesorului Ioan Harnagea au reusit sã transforme o loviturã de pedeapsã de pe parte dreaptã si au preluat avantajul de pe tabelã cu 15-13. La ultima fazã a meciului oaspetii au reusit un eseu transformat astfel cã meciul dintre CSM Suceava si RC Bârlad din Cupa Româneie s-a încheiat 13-22. Echipa bârlãdeanã de rugby va evolua în etapa a III-a a Cupei României cu CS Nãvodari, sâmbãtã,începând cu ora 11:00, pe teren propriu.