Au apărut noi dezvăluiri în cazul dezinfectanţilor diluaţi chiar şi de zece ori. Patronul companiei care distribuie produse în două mii de săli de operaţie declara, în urmă cu câteva zile, că nu are legătură cu laboratorul unde sunt analizate antisepticele. O nouă anchetă publicată pe tolo.ro a scos la iveală contrariul. Patronul mai susţinea că nu a vândut dezinfectante la Spitalul de Arşi. Declaraţia sa e contrazisă de aceeaşi anchetă.
Potrivit tolo.ro, compania care produce dezinfectantul diluat chiar şi de zece ori, aşa cum a reieşit în urma unor teste de laborator, câștigă în continuare contracte publice. Unitatea Militară din Iași, Spitalul din Marghita, Spitalul din Șimleul Silvaniei și Centrul de Recuperare Neuropsihomotorie din București cumpărau, fără licitație, antiseptici de la firma lui Dan Alexandru Condrea. Cătălin Tolontan şi colegii săi susţin că firma care distribuie Suprasept, biocidul folosit pentru dezinfectarea a 2.000 de săli de operaţie din România, din peste 350 de spitale, a câştigat în ultimele zile 14 contracte cu unităţile sanitare de stat. Asta în ciuda faptului că firma se află în centrul unui scandal cu privire la conformitatea produselor sale.
Hexi Pharma se găseşte și în spitalele în care spune că nu este.
În primul drept la replică de după dezvăluirile Gazetei Sporturilor, Dan Alexandru Condrea, patronul Hexi Pharma, declara că în ultimele 12 luni, produsele companiei nu au fost prezente în Spitalul de Arși. Chiar un medic de la acest spital a trimis o poză prin care se vede clar că produsul incriminat e folosit pentru dezinfectarea sălilor de operaţie.
Pe tolo.ro apare şi dialogul dintre Dan Alexandru Condrea şi jurnalişti referitor la laboratorul la care compania face analizele produselor.
Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/scandal-in-sanatate-noi-dezvaluiri-in-cazul-dezinfectantilor-diluati_1929998.html#ixzz47CSEYW2K
Follow us: @realitatea on Twitter