spot_img
spot_img
29.4 C
Vaslui
14-iul.-2025

Lotul juniorilor pentru internaţionala de informatică s-a decis la Focşani

- Advertisement -

Cei opt elevi vor continua drumul spre Olimpiada Balcanică de Juniori şi Turneul Internaţional de la Shumen. Tabăra de pregătire a lotului naţional de informatică de la Focşani va fi deschisă pană pe 11 mai pentru performerii de la liceu.
Cei mai buni elevi de gimnaziu şi liceu din România, care ne vor reprezenta ţara la olimpiadele naţionale de informatică, s-au reunit la Focşani în ultimele zile pentru o nouă sesiune de pregătire şi prima rundă de selecţie. Duminică, 8 mai, în cadrul unei ceremonii desfăşurate în sala de festivităţi a Colegiului National Unirea, au fost desemnaţi cei 8 elevi din lotul de gimnaziu de 12 care vor continua drumul spre Olimpiada Balcanică de Juniori şi spre Turneul Internaţional de la Shumen. Elevii au avut cateva zile intense de pregătire, finalizate cu două probe de baraj, în cadrul Taberei de pregătire a lotului naţional lărgit de informatică de la Focşani. Performerii care vor continua pregătirea pentru competiţiile internaţionale sunt: Alexandra-Maria Udriştoiu din Dolj, Maria-Alexa Tudose din Prahova, Adrian-Emanuel Dicu din Dolj, Cella Florescu din Bucureşti, Andrei Coman din Bucureşti, Radu Pogonariu din Bucureşti, Tiberiu-Ioan Muşat din Bucureşti şi Şerban-Ion Cercelescu, tot din Bucureşti. „Toti elevii au fost felicitaţi de reprezentatul Ministerului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice, inspectorul general Nuşa Dumitriu-Lupan, şi de coordonatorul lotului Constantin Gălătan. Doamna inspector şcolar general, profesoara Lidia Dumbravă a multumit elevilor de gimnaziu, profesorilor însoţitori pentru comportamentul deosebit şi pentru performanţa dovedită, cu speranţa că organizatorii au reuşit să creezee o atmosferă plăcută care să evidenţieze ospitalitatea oraşului Focsani. Activitatea este parte din programul Lotulul naţional de informatică de pregătire a juniorilor şi seniorilor care se desfăşoară la Focşani între 4-11 mai”, ne-a declarat profesoara Marilena Oprea, inspector de specialitate în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean. Cei 20 de liceeni care s-au remarcat în cadrul competiţiei naţionale vor continua pregătirea la Focşani până miercuri, sub coordonarea profesorilor din comisia naţională stabilită de Ministerul Educaţiei. Lotul care va reprezenta ţara în competiţiile internaţionale se va afla marţi, după alte două zile de cursuri şi proba de baraj care vor avea loc la Colegiul Unirea. Coordonatorul lotului de seniori este profesorul Adrian Panaete de la Botoşani.

sursa: http://www.ziaruldevrancea.ro/educatie/1588829586-lotul-juniorilor-pentru-internationala-de-informatica-s-a-decis-la-focsani.html

- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.