spot_img
spot_img
16.6 C
Vaslui
13-iul.-2025

Un cioban, o casnică şi un tractorist, cei mai mari datornici la stat

- Advertisement -

Publicarea listei datornilor ANAF a stârnit uimire la Galaţi şi mai ales în comuna Ghidigeni, o comună defavorizată, unde se află primii zece datornici din judeţ. De fapt pe locurile 1, 2 şi 3 în topul datoriilor din judeţul Galaţi la ANAF, datorii care cumulează la cei trei cam 5 milioane de euro, se află nişte oameni care pur şi simplu nu aveau cum şi de unde să datoreze atât de mult. Explicaţia o dă Viorel Cotigă, un cioban de 47 de ani, care are de dat la fisc circa 2 milioane de euro. „ Eu am fost păcălit. Nici buletin nu aveam, de păduche ce sunt. Sunt sărac. Au venit la mine şi mi-au spus să fac firmă, mi-au dat bani, am făcut firmă la Vaslui….Eu eram în acte şeful, dar, deşi eu luam banii de la bancă, cei care mi-au dat bani de firmă mă aşteptau în maşină, îi luau şi îmi dădeau şi mie 10-15%. Nu, taxe nu am plătit eu, credeam că plătesc ei. Numai că nu i-am văzut de trei ani. Mi-au zis să nu îmi fac griji. Unul dintre ei are şi el – de fapt nevasta lui – datorii, la fel. Acum ce să fac? De unde să scot atâţia bani”, se întreabă Cotigă, care munceşte cu ziua ca să se întreţină.
Pe locul 2 în topul datornicilor din Galaţi este Ion Archiri, are de dat 9,5 milioane de lei. Cotigă spune că şi Archiri, tractorist, tot prin aceeaşi firmă, de vânzare a animalelor, a păţit-o. Omul nu e de găsit în sat şi sunt zvonuri că şi-ar fi scos casa la vânzare.
Cea de-a treia persoană de pe lista marilor datornici din Galaţi este Liliana Cristea. Soţul ei, spune Cotigă, ar fi fost printre cei care l-au îndemnat să facă firma de pe urma căreia are acum necazuri.
„Eu, da, ştiu că am de dat bani. Nu m-a păcălit nimeni. Am avut o firmă cu vânzare animale, nu a mers, am intrat în gaură, acum nu am bani deloc. Muncesc cu ziua, am alocaţiile copiilor. Mi-e frică să nu fiu şi dată afară din casă“, a spus Lilian Cristea, care are de dat la stat cam 4,5 milioane de lei.

sursa: http://www.monitoruldegalati.ro/stirea-zilei/un-cioban,-o-casnica-si-un-tractorist,-cei-mai-mari-datornici-la-stat.html

- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.