21.1 C
19-mai-2024

MERITAU UN PUNCT

Liga 3 / Înfrângere pentru Atletico Vaslui

ESEC… Atletico Vaslui a pierdut nemeritat, scor 0-1, partida disputatã în deplasare cu AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, din cadrul primei etape a Ligii 3. Singurul gol al partidei a fost înscris în repriza secundã de Bonifac.

Prima etapã din sezonul 2016-2017 al Ligii 3 n-a fost de bun augur pentru bãietii pregãtiti de Gabriel Crãciun. Dupã înfrângerea suferitã în cupã, 0-3 cu Sporting Liesti, vasluienii sperau sã bifeze un rezultat pozitiv în prima rundã din campionat. O primã reprizã cu vasluieni activi, cu o apãrare atentã si fermã, si cu multe actiuni purtate în terenul advers. Atletico a fost la un pas de a deschide scorul, însã Târtârãu si Buhãceanu n-au reusit sã-l învingã pe portarul gazdelor. AFC Csikszereda Miercurea Ciuc a început tare în repriza secundã si a luat cu asalt poarta lui Cernat. Ambitia gazdelor s-a materializat târziu, în minutul 76, când Csonka Bonifac a reusit sã înscrie singurl gol al partidei dupã o loviturã liberã. În etapa viitoare, vineri, 10 septembrie, Atletico Vaslui va juca, pe teren propriu, împotriva brasovenilor de la AFC Hãrman. Vasluienii vor avea un meci extrem de dificil, în conditiile în care din lotul echipei brasovene fac parte jucãtori cu experientã în Liga 1, precum Mugurel Buga, Radu Leonte, Rares Forika, Florin Stângã sau Claudiu Ionescu.