17.2 C
19-mai-2024

Schimbarea la fatã a echipei HC Vaslui

SURPRIZÃ…HC Vaslui s-a transformat, în câteva zile, dintr-o echipã umilitã si cãlcatã în picioare de Potaissa Turda într-o formatie capabilã sã lupte de la egal la egal si chiar sã învingã vicecampioana tãrii. Echipa antrenatã de Sandu Iacob si Alexandru Acsinte s-a impus ieri pe terenul celor de la CSM Bucuresti, cu scorul de 26-25, furnizând una dintre cele mai mari surprize ale acestui debut de campionat.

E drept cã Somlea & comp. n-au fost chiar de speriat, însã asta nu scade deloc din meritele bãietilor nostri, care trebuie apreciati pentru modul cum s-au luptat pe teren. A fost, în primul rând, o schimbare de atitudine. A lipsit din jocul Vasluiului relaxarea, pasele gresite si suficienta. Asta a fãcut ca dupã primele 10 minute ale partidei, Vasluiul sã preia avantajul pe tabela de marcaj si sã nu-l mai cedeze pânã la final. La pauzã s-a intrat cu o diferentã de un gol, scor 14-15. Ecartul a crescut si mai mult în a doua reprizã. Elevii lui Sandu Iacob au condus la un moment dat si cu 19-16. Vizibil obositi dupã meciul din supecupã cu Dinamo, “tigrii” au fortat egalarea în ultimele minute, când s-au apropiat dn nou la un gol de adversari, 24-23, însã Vasluiul a avut ieri un portar fantastic în persoana lui Rãducu Tamas, care a scos tot ce se putea. Tot el a împiedicat gazdele sã egaleze la ultima fazã, astfel cã “ros-albastrii” au revenit acasã cu o victorie pe cât de surprinzãtoare, pe atât de frumoasã. “Prestatia mai slabã din prima etapã ne-a obligat sã demonstrãm cã nu aia este valoarea noastrã. Este o victorie mare, mai ales cã a fost obtinutã împotriva vicecampioanei. Erau niste puncte de care aveam mare nevoie, chiar dacã este abia etapa a II-a si asta pentru cã le-am cedat prea usor pe primele. Obiectivul echipei este evitarea play-out-ului”, a declarat dupã meci, Rãducu Tamas, desemnat MVP-ul partidei.