17.2 C
19-mai-2024

Atletico Vaslui, la prima victorie în campionat (foto)

Atletico Vaslui – AFC Hãrman 2-1 (0-1)

DEBUT CU DREPTUL ACASÃ…A fost spectacol pe Municipal. Atletico Vaslui s-a impus în fata celor de la AFC Hãrman cu scorul de 2-1 si a obtinut primul succes în acest campionat.

Gazdele au trecut pe lângã gol încã din minutul 13 când Valentin Buhãceanu l-a pus la grea încercare pe portarul advers. Nou-promovata s-a fãcut remarcatã abia în minutul 23, când a deschis scorul contrar evolutiei jocului. Nu a fãcut-o prin fortele proprii, ci ajutatã de arbitrul central, care a dictat penalty la o interventie regulamentarã a portarului vasluian. Condusã, echipa antrenatã de Gabi Crãciun si-a reluat tirada ocaziilor la poarta brasovenilor iar în minutul 43 rateazã o nouã sansã de a înscrie, prin acelasi Valentin Buhãceanu, care, din pozitie singur cu golkeeperul Hãrmanului preferã sã-l lobeze în loc sã suteze în fortã. Nu stim ce au discutat jucãtorii lui Atletico la pauzã, însã în repriza a doua jocul acestora a fost încântãtor. Dupã 25 de minute de presiune continuã la poarta hãrmãnenilor, Sebastian Târtârãu reuseste sã restabileascã egalitatea dupã o serie de pase spectaculoase în careu oaspetilor. Cinci minute mai târziu, Atletico poartã un contraatac scoalã prin atacantul Hany Ragab, care nu reuseste însã sã bage mingea în poartã. În minutul 80, acelasi atacant îsi mai trece o ocazie mare în cont, însã bara îi salveazã pe adversari. 85 a fost minutul când bucuria s-a dezlãntuit pe Municipal. Artizanul fazei aducãtoare de victorie a fost Ionut Codreanu. Dupã ce a driblat un adversar, mijlocasul a trimis o pasã idealã în careul mic al brasovenilor, mingea fiind bãgatã în ate, cu capul, de omniprezentul Hany Ragab. Scorul se putea face 3-1 în minutul 91, dacã mingea expediatã de Valentin Buhãceanu n-ar fi fost respinsã în barã de portarul celor de la Hãrman. Partida s-a încheiat 2-1, scorul si evolutia echipei vasluiene încântându-i pe cei aproximativ 100 de suporteri prezenti la stadion.