16.3 C
28-mai-2024

FC Vaslui schimbã liderul

Modificãri în clasament

SURPRIZE…Etapa a III-a a schimbat liderul în Liga a IV-a. FC Gârceni a înregistrat primul esec din acest tur de campionat si a pierdut primul loc în clasament. Vicecampionii din sezonul trecut au fost învinsi, pe teren propriu, de FC Vaslui cu scorul de 3-2, dupã un meci pe cât de încrâncenat pe atât de spectaculos. Cei care au profitat de înfrângerea Gârceniului au fost jucãtorii de la Pajura Husi, care au învins cu 10-1 pe Unirea Banca si au preluat conducerea clasamentului.

Surprizã mare în cea de-a III-a etapã a Ligii Judetene de fotbal. FC Vaslui a reusit sã învingã, în deplasare, pe FC Gârceni, la capãtul unui meci cu numeroase faze de poartã. “Galben-verzii” au început în fortã partida iar dupã 14 minute au deschis scorul prin Cristi Humã. Gazdele au reusit sã restabileascã echilibrul pe tabela de marcaj în ultimul minut al primei reprize, iar în primul celei de-a doua chiar sã treacã în avantaj, scor 2-1. În minutul 47, FC Vaslui revine în joc printr-o nouã reusitã a mijlocasului Cristi Humã, care a fãcut un meci fantastic ieri. Cu o jumãtate de orã înainte de final, elevii lui Sorin Tãtaru trec din nou în avantaj, scor 2-3, dupã ce Robert Chirilã fructificã o pasã a aceluiasi Humã. În minutul 89, vasluienii rãmân în 10 dupã ce Chipcea vede rosu, prea târziu însã ca Gârceniul sã mai facã ceva în privinta celor 3 puncte puse în joc.

Atletic s-a impus în derby-ul Bârladului

Spectacol a fost si în celãlalte meciuri ale rundei a III-a. La Banca, gazdele au fost surclasate de Pajura Husi “doar” cu 10-1, în timp ce Vitis Suletea a trecut de Perieni cu 2-1. Juventus Fãlciu nu a avut nici o emotie în ceea ce priveste soarta partidei de ieri impunându-se în fata Murgeniului cu un sec 3-0. Derby-ul orgoliilor de la Bârlad, cel dintre Sporting si Atletic, a fost câstigat de cei din urmã cu 4-1. În urma acestor rezultate, Pajura Husi a urcat pe primul loc în clasamentul Ligii a IV-a, cu maximum de puncte.

Rezultatele etapei a III-a

Sporting Club Bârlad – Atletic Bârlad 1-4 (0-3)

Multim Perieni – Vitis Suletea 1-2 (1-1)

Juventus Fãlciu – Flacãra Murgeni 3-0 (1-0)

Unirea Banca – Pajura Husi 1-10 (0-1)

FC 2007 Gârceni – FC 2002 Vaslui 2-3 (1-1)

Clasamentul Ligii a IV-a dupã etapa a III-a

Echipã                            M       V       E        Π       Gvj              P

1. Pajura Husi                  3        3        0        0        18-3             9

2. FC Gârceni                   3        2        0        1        14-6             6

3. FC Vaslui            3        2        0        1        9-8               6

4. Juventus Fãlciu   3        2        0        1        7-6               6

5. Vitis Suletea                 2        1        1        0        4-3               4

6. Sporting Bârlad  3        1        1        1        7-7               4

7. Atletic Club Bârlad       2        1        0        1        7-5               3

8. Multim Perieni    3        1        0        2        3-5               3

9. Flacãra Murgeni 3        0        0        3        1-8               0

10.Unirea Banca               3        0        0        3        4-23             0