16.3 C
28-mai-2024

Victorie cu “lanterna rosie”

CSM Fãgãras -HC Vaslui 18-22 (10-8)

HC Vaslui îsi continuã parcursul foarte bun în Liga Nationalã, de data asta cu o victorie în fata ultimei clasate, CSM Fãgãras. Elevii lui Sandu Iacob s-au impus cu 22-18 dupã un meci dificil, mai ales în prima reprizã.

Dupã patru etape scurse din turul Ligii Nationale de handbal masculin, echipa HC Vaslui stã foarte bine în clasament. “Ros-albastrii” ocupã locul 5 în ierarhia primului esalon, cu 9 puncte în dreptul lor, la egalitate cu echipele de pe locurile 3 si 4. Cel mai recent upgrade la zestrea de puncte s-a fãcut asearã, dupã victoria handbalistilor vasluieni pe terenul “lanternei rosii”, CSM Fãgãras. Desi se anunta un meci facil la prima vedere, lucrurile în teren n-au stat chiar asa. Gazdele ne-au dat mari bãtãi de cap, mai ales în prima reprizã, atunci când au condus chiar si la patru goluri diferentã (scor 6-2). Încet-încet însã sportivii antrenati de Sandu Iacob si Alexandru Acsinte si-au intrat în mânã, au echilibrat situatia pe tabela de marcaj, dar cei care au intrat cu avantaj la pauzã au fost tot fãgãrãsenii, scor 10-8. A urmat o a doua reprizã mult mai bunã pentru oaspeti, care au revenit rapid în joc. În minutul 34, Vasluiul egaleazã pe tabelã, scor 12-12, preia avantajul si nu-l mai cedeazã pânã la final. S-a terminat 22-18 pentru HC Vaslui, rezultat ce vine sã confirme forma bunã pe care o traverseazã favoritii nostri.