15.6 C
29-mai-2024

“Tunurile” pe arbitru

Liga 4

DEZAMÃGIT… Presedintele-jucãtor al echipei Sporting Bârlad, Daniel Tinicã, s-a arãtat foarte deranjat de arbitrajul prestat de Radu Andrei Ghemu, centralul partidei Sporting Bârlad – Unirea Banca, încheiatã la egalitate, scor 4-4.

Maniera de arbitraj de care a avut parte Sporting Bârlad în partida de duminicã cu Unirea Banca, l-a scos din sãrite pe Daniel Tinicã, presedintele echipei. Acesta a criticat dur prestatia centralului Andrei Ghemu, care a eliminat gratuit doi jucãtori ai echipei gazdã. “Am fãcut un meci slab si nu am reusit sã învingem o echipã modestã, pe care în mod normal am fi învins-o la scor. Însã, rezultatul jocului a fost influentat si de deciziile arbitrului Ghemu. Am avut aproape 30 de faulturi în preajma careului de 16 metri, însã nu stiu dacã am primit mai mult de cinci-sase lovituri. Ne-a eliminat doi jucãtori gratuit! În loc sã primim o loviturã liberã, Ghemu a dat simulare si i-a acordat cel de-al doilea galben jucãtorului nostru. Noi venim la fotbal din plãcere si vrem sã ne simtim bine. Nu ne convine sã cheltuim bani si sã vinã un arbitru si sã-si batã joc de noi”, a declarat Daniel Tinicã, presedinte-jucãtor la Sporting Bârlad. În partida de duminicã, bârlãdenii au condus cu 2-0, dar au fost egalati pânã la pauzã, dupã ce Unirea a marcat douã goluri pe contraatac. În repriza secundã, Bârladul a condus cu 3-2 si 4-3, dar partida s-a încheiat la egalitate, scor 4-4. Etapa urmãtoare, Sporting Bârlad joacã, în deplasare, cu FC 2007 Gârceni.