Un om de afaceri din Vaslui a sesizat, la finele sãptãmânii trecute, Directia Nationalã Anticoruptie si conducerea Ministerului Finantelor Publice, acuzând faptul cã a fost santajat în timpul controlului fiscal de cãtre o inspectoare din cadrul Administratiei judetene a Finantelor Publice. Managerul respectiv – care nu a dorit sã-si facã publicã identitatea – sustine cã inspectoarea Nela Bârlãdeanu, venitã în control în luna octombrie 2016, i-ar fi transmis prin tot felul de persoane cã ar fi bine sã-si treacã contabilitatea societãtii cãtre firma sa proprie, SC Expert NB SRL (Nela Bârlãdeanu, n.r.) Vaslui, altfel va avea probleme, firmã la care, de fatadã, este sotul inspectoarei. Pentru cã omul de afaceri a refuzat sã achite taxa de protectie, inspectoarea Bârlãdeanu i-a trântit un proces verbal, cu o sumã de platã de ordinul miliardelor de lei vechi. „Omoarã toate firmele din Vaslui, aceastã doamnã inspector Bârlãdeanu. Are în firma sa de contabilitate, în care sotul este trecut fictiv, peste 50 de firme cãrora le tine evidenta contabilã. Toate firmele cãrora le tine contabilitatea doamna Bârlãdeanu au trecut prin aceleasi situatii, ca si mine, cu tot felul de amenintãri, dupã care au trecut la ExpertNB. Este clar vorba de abuz, santaj si conflict de interese, pentru cã Nela Bârlãdeanu controleazã unele firme, care acceptã sã treacã apoi cu contabilitatea la firma sotului sãu, cel care face bani de pe urma controalelor sotiei”, acuzã patronul respectiv. În firma inspectoarei de la Fisc este trecut ca administrator sotul sãu, Neculai Bârlãdeanu, cel care pânã acum un an si ceva a lucrat ca simplu angajat la Casa de Culturã a Sindicatelor, desi toate firmele familiei Bârlãdeanu au profituri de sute de milioane de lei vechi. Adicã, si serviciu la stat, si firmã la privat, asa gândesc unii functionari din Finante, gen Bârlãdeanu. Omul de afaceri vasluian sustine cã se va lupta în instantã cu inspectoarea si cu Ministerul de Finante, pentru sumele stabilite abuziv.
„Doresc sã vã aduc la cunostintã abuzurile sãvârsite de echipa de control fiscal formatã din inspectorii Bilan Claudia si Nela Bârlãdeanu, control efectuat în perioada octombrie-7 decembrie 2016, la societatea la care sunt administrator. În cursul lunii noiembrie 2016, în timp ce mã aflam sub control fiscal, am fost contactat de o cunostintã comunã cu inspectoarea Nela Bârlãdeanu, care fusese invitat la o petrecere a unei alte persoane, vecin (locuieste în aceeasi zonã cu doamna inspector Nela Bârlãdeanu). La aceastã petrecere, a fost invitatã si familia Bârlãdeanu. Aici, cunostinta comunã a fost contactatã de cãtre sotul doamnei Bârlãdeanu, Neculai Bârlãdeanu, stiind cã suntem prieteni, sugerându-i cã ar fi mult mai bine pentru mine si firma mea dacã as avea protectie, adicã dacã cineva din Finante mi-ar tine evidenta contabilã, adicã ei, familia Bârlãdeanu, prin intermediul firmei dumnealor SC Expert NB (Nela Bârlãdeanu) firma de servicii de contabilitate înfiintatã în anul 2013, la care unul din actionari este sotul doamnei Bârlãdeanu. Am refuzat sã iau legãtura cu sotul doamnei Bârlãdeanu. Tin sã precizez cã pe toatã perioada inspectiei fiscale am evitat întâlnirea directã cu cele douã doamne. Cu douã zile înainte de inspectarea inventarului societãtii, cunostinta mea îmi transmite cã a fost contactat de sotul doamnei Bârlãdeanu si îmi transmite dacã am priceput mesajul, sã mã vãd cu el în vederea preluãrii evidentei contabile de cãtre firma familiei Bârlãdeanu. Am refuzat si de aceastã datã sã mã întâlnesc cu dumnealui. În ziua verificãrii inventarului, mi s-a transmis de cãtre o altã cunostintã comunã si totodatã vecin al familiei Bârlãdeanu, dupã o discutie avutã cu sotul doamnei Bârlãdeanu, citez „Treaba e nasoalã la firma lui X, sotia a gãsit nereguli de miliarde”. Dupã finalizarea raportului, am fost în audientã la domnul director Sava (Nelu Sava, directorul AJFP Vaslui, n.r.) cãruia i-am prezentat întreaga situatie, acesta sugerând cã e dreptul meu de a mã adresa cu o plângere organelor competente de a analiza aceastã situatie: santaj, incompatibilitate si conflict grav de interese, prin care un inspector al Fiscului, prin sotul sãu, obtine venituri, dupã controale prin care vrea sã sugereze cã ai un contabil care nu stie meserie si ar fi bine sã obtii protectie venind cu evienta contabilã în cadrul propriei firme”, acuzã omul de afaceri în plângerea înaintatã, la finele sãptãmânii trecute, pe adresa DNA, a Parchetului de la Vaslui si a conducerii Ministerului de Finante.
„În ultimii cinci ani, firmele controlate de inspectoarea Bârlãdeanu au trecut cu evidenta contabilã la Expert NB SRL, firma sotului”
„As vrea sã stiu si eu: dacã as fi acceptat sã am o întâlnire cu sotul doamnei Bârlãdeanu si sã accept propunerea, suma reiesitã în timpul controlului ar fi fost mai micã? Câte din firmele la care sotul doamnei Bârlãdeanu este actionar nu au trecut prin situatii similare? În ultimii cinci ani, la inspectiile fiscale efectuate de cãtre inspectorul Nela Bârlãdeanu aceste firme si-au schimbat contabilul, adicã au trecut cu evidenta contabilã la SC Expert NB, ca urmare a actului de control semnat de aceasta, stiti cã s-a întâmplat acest lucru? Caz flagrant de incompatibilitate si conflict de interese. Tot sotul doamnei Bârlãdeanu mi-a transmis, prin intermediul unui vecin, cã ar fi mai bine sã stau linistit, sã nu fac scandal, cã la cifra mea de afaceri suma de platã nu reprezintã nimic. Sã înteleg cã rezultatul controlului trebuie sã fie strâns legat de profitul si cifra de afaceri a unei societãti comerciale?”, sustine omul de afaceri. Se ridicã, iatã, un mare semn de întrebare asupra modului în care inspectorii de la Fisc îsi fac datoria, functie de propriile interese. În cazul acestei inspectoare de la Finante, destul de bogatã, prin firmele sotului sãu, dar care lucreazã la Ministerul de Finante doar pentru a face rost de musterii!, lucrurile sunt clare. „Dai contabilitatea la mine, te iert. Nu vrei, te voi cãuta si îti voi gãsi de platã toate sumele, voi cãuta si acul în carul cu fân, doar ca sã-ti arãt cã te fac pe tine”. Cam asa gândeste inspectoarea Bârlãdeanu, situatie ajunsã în atentia procurorilor DNA si a sefilor acestei inspectoare.
Inspectoarea a cãutat filã cu filã în evidentele contabile, pentru a-l „pedepsi” pe patron!
„Vreau sã mai precizez un abuz al echipei de inspectie. Metoda de control folositã de echipa de inspectie a fost metoda exhaustivã, adicã verificarea filã cu filã a tuturor documentelor, metodã nou introdusã în Codul de Procedurã Fiscalã. Ori, mi s-au fãcut verificãri timp de sapte ani, desi legea spune cã se verificã doar ultimii cinci ani. Am fost verificat, în mod abuziv, începând cu anul 2010 si pânã la finele anului 2016, adicã aproape sapte ani. Nu este un abuz? Pentru 2010, an controlat de Nela Bârlãdeanu, metoda controlului exhaustiv nici nu exista, ca sã nu mai spun cã acest an fiscal este prescris, fiind în afara celor cinci ani. Numai abuzuri a fãcut aceastã inspectoare, pentru a mã obliga sã trec cu contabilitatea la firma sotului ei. În unele cazuri, echipa de control a fost de acord cu cheltuielile de deplasare, în altele nu, doamna Bilan spunând cã doamna inspector Bârlãdeanu nu a fost de acord cu acele cheltuieli”, mai spune omul de afaceri. Un lucru interesant: am gãsit si o adresã a unui director general din Ministerul de Finante, care spune cãtre o firmã din Timisoara cã, pentru anul fiscal 2010, se va lua în calcul doar ultima lunã din acel an, nu tot anul, asa cum a fãcut inspectoarea Bârlãdeanu cu firma din Vaslui. Problema este destul de complicatã: pentru anii prescrisi, cum este anul 2010, statul nu-ti restituie sumele plãtite. În aceste conditii, dat fiind cã omul de afaceri din Vaslui a plãtit în 2010 unele sume la buget, care acum nu sunt recunoscute, va trebui sã-i recupereze de la cei care au semnat actele de control, ca persoane fizice.
Incredibil: firmele familiei Bârlãdeanu au fãcut o cifrã de afaceri de 216.000 lei, în 2015, cu profituri de zeci de mii de lei
Am fost curiosi sã vedem ce afaceri învârte inspectoarea de la Finante, acuzatã de santaj, trafic de influentã si conflict de interese. Expert NB SRL Vaslui are o cifrã de afaceri de 155.000 de lei, în 2015, de la contabilitãtile pe care le conduce inspectoarea Bârlãdeanu din umbrã, cu doar patru angajati. Profitul pe anul 2015 este de 21.000 de lei. O altã firmã a familiei Bârlãdeanu, Tehno Top SRL Vaslui, a realizat pe 2015 o cifrã de afaceri de 66.000 de lei, cu un profit de 14.000 de lei, la un singur angajat. Pentru ce mai munceste inspectoarea la stat, dacã tot detine atâtea afaceri, este adevãrat, prin intermediul sotului, cel care este trecut de fatadã în toate documentele? Este clar: serviciul de la Finante îi permite sã-si mãreascã, în fiecare an, numãrul de firme de la societatea sa privatã de contabilitate, lucru de care nu sunt strãini si alti angajati din Finantele de la Vaslui. Când omul de afaceri a mers la unul din sefii AJFP de la Vaslui, Laurian Popescu, pentru a spune cã a fost santajat de sotul Nelei Bârlãdeanu ca sã treacã evidenta contabilã pe firma ExpertNB, seful de la Fisc i-a replicat: „Ce problemã e asta? Bãrbatul Nelei a spus si el, asa, la un sprit, cã vrea sã vã ia contabilitatea”. Am contactat-o, vineri, si pe inspectoarea în cauzã. „Deocamdatã, nu am ce sã comentez, trebuie sã discut cu sefii mei, am semnat în solidar actul de control la acea firmã. Trebuie sã discut cu conducerea întâi, asa este corect, dupã care am sã vã spun punctul meu de vedere. Nu este nimic real în ceea ce sustine persoana în cauzã”, a spus inspectoarea. Nici directorul AJFP Vaslui nu a dorit sã comenteze acest scandal.