22.9 C
19-mai-2024

Aur si argint pentru sportivii vasluieni la Campionatul National de lupte libere de la Timisoara

PERFORMANTÃ…Sâmbãtã si duminicã, în Sala Sporturilor „Constantin Jude” din Timisoara, s-au desfãsurat finalele Campionatului National de Lupte Libere, competitie pentru Tineret (U23). Peste 360 de sportivi din toatã tara au luat startul competitiei, printre ei numãrându-se si cinci sportivi ai CS „Viitorul” Vaslui. Elevii profesorului Neculai Beligan au fãcut o figurã mai mult decât frumoasã, urcând judetul nostru pe podium. Performera delegatiei vasluiene a fost Andreea Pãuc, care a devenit campioanã nationalã la categoria 58 de kilograme.

Cu bani putini din partea autoritãtilor locale, departe de mediatizarea altor sporturi care nu aduc asa multe satisfactii, elevii profesorului Neculai Beligan continuã sã punã judetul Vaslui la loc de cinste atunci când vine vorba de competitiile nationale si internationale. La fel s-a întâmplat si la sfârsitul sãptãmânii trecute, când delegatia Clubului Sportiv „Viitorul” Vaslui, formatã din cinci sportivi, a participat la Campionatul National de Lupte Libere, întrecere dedicatã tineretului Under 23. Cea mai mare performantã a fost obtinutã de Andreea Pãuc, care a devenit campioanã nationalã la categoria 58 de kilograme. Un alt rezultat foarte bun a fost obtinut de Bianca Antochi, care a câstigat argintul la categoria 60 de kilograme. Vasluiul a luat, de asemenea, locul 6 la categoria 48 kg, prin Cãtãlina Bucur, si locul 5 la categoria 75 kg, prin Atãnãsoaie Oana. Gratie acestor rezultate, echipa Vasluiului a ocupat locul 2 pe echipe, dupã Timisoara. Podiumul a fost completat de echipa Craiovei, care a luat bronzul.