9.7 C
17-mai-2024

Antrenament cu public

HC Vaslui – CNOT Brasov 40-23 (20-9)

AMICAL… HC Vaslui rãmâne neînvinsã si dupã al treilea amical al iernii. Gruparea antrenatã de Bozo Rudic nu a avut nicio emotie cu CNOT Brasov, pe care a învins-o cu 40-23. A fost meciul de debut al interului Nicolae Ungureanu si al portarului Adrian Tenghea, doi jucãtori care, prin prestatiile de ieri, au arãtat cã pot ajuta foarte mult Vasluiul în partea a doua a campionatului.

Vasluienii au fãcut un joc bun vineri searã, dar au si profitat de o prestatie mai mult decât modestã a brasovenilor. Iar în aceste conditii, partida s-a transformat într-un antrenament cu public, în care Bozo Rudic a rulat întreg lotul. Echilibrul s-a rupt destul de repede, în primele minute ale jocului, când Gabi Bujor, Farcas si Barac au dus scorul la 6-1. Chiar dacã zarurile pãreau a fi aruncate, gazdele au continuat sã mãreascã diferenta, care a ajuns, pânã la finalul primei reprize, la 11 goluri, scor 20-9. Un mare merit pentru acest ecart l-a avut si portarul Adrian Tenghea, care a avut nu mai putin de sase interventii salvatoare în prima parte. Elevii lui Bozo Rudic si-au vãzut de joc si în repriza secundã când au reusit câte un gol aproape la fiecare fazã de atac. Meciul s-a terminat 40-23 pentru gazde, un scor care reflectã, pe deplin, realitatea din teren. Azi, cu începere de la ora 10:30, cele douã echipe vor mai sustine un amical, ultimul pentru HC Vaslui înainte de debutul pãrtii a doua a Ligii Nationale. Marcatorii HC Vaslui în primul joc cu CNOT Brasov au fost: Vasilicã Barac- 7 goluri, Claudiu Dediu- 7, Gabriel Bujor- 6, Dragon- 5, Campar-3, Amihãesi- 3, Moldovanu- 3, Farcas- 2, Cumpãnici- 2, Ungureanu-1, Mihai Bujor- 1.