22.9 C
19-mai-2024

Pregãtiti pentru Turul de Elitã

Juniori

DE PERSPECTIVÃ… Marcel Chiorean si Octav Cracea au evoluat pentru echipa nationalã a României U17 si în cea de-a doua partidã amicalã disputatã împotriva echipei similare a Ciprului. Reprezentativa U17 a învins cu scorul de 1-0 dupã golul marcat în prima reprizã de Markovic.

Doi juniori de la Sporting Juniorul Vaslui au evoluat în victoria nationalei Under 17 împotriva selectionatei similare a Ciprului (1-0). Este vorba despre fundasul Marcel Chiorean si mijlocasul Octav Cracea. Marcel Chiorean a fost titular, dar a fost schimbat în minutul 80, în timp ce Octav Cracea a intrat în minutul 63, înlocuindu-l pe Nitu. Meciul s-a disputat pe stadionul Makario din Nicosia. Selectionerul Aurel Ticleanu a folosit urmãtorii jucãtori: Serban (Ducan, 41′) – Ristea (Rus, 41′),Catrici, Marin, Chiorean (Matiș, 80′) – Negrean (Cãlin, 48′), Vlad, Cohan (Nitescu, 52′) – Toma (Georgescu, 56′), Markovic (Bostinã, 61′), Nitu (Cracea, 63′). Unicul gol al meciului a fost înscris de Jovan Markovic, în minutul 34. În primul meci, disputat marti, 27 februarie, tricolorii U17 au remizat cu selectionata similarã a Ciprului. Reprezentativa noastrã a fost egalatã în prelungirile partidei, dupã ce au condus cu 2-0, în urma golurilor înscrise de Toma si Markovic. România face parte din Grupa 7, alãturi de Israel, Ungaria si Slovenia. Turneul va fi gãzduit de Ungaria si se va desfãsura în perioada 22-28 martie.