Sorin Frunzã, unul dintre cei mai apreciati jucãtori care au trecut pe la Vaslui, a decis sã-si agate ghetele în cui. Fostul mijlocas al „galben-verzilor” va continua munca în iarbã, la scoala de fotbal pe care si-a deschis-o în Galati.
Anuntul a fost fãcut de Vasile Popa, vicepresedintele Daciei Unirea Brãila, ultimul club la care Frunzã a activat. „Am mers la Galati special pentru a vorbi cu Sorin. Ne-a anuntat cã nu mai continuã si cã se va dedica activitãtii la Scoala de Fotbal pe care o are. Ne-am despãrtit cu lacrimi în ochi”, a declarat oficialul brãilean. Sorin Frunzã a îndeplinit la Brãila functia de director sportiv, dar a coborât pe gazon de fiecare datã când a fost nevoie de serviciile lui.
„Parcã ajunsesem la Bagdad”
Sorin Frunzã a îmbrãcat tricoul Vasluiului timp de sase ani, în perioada 2002-2008. Putem spune, asadar, cã gruparea galben-verde” s-a nãscut si a promovat în Liga I cu Sorin Frunzã pe teren. Poate si de aceea, mijlocasul a rãmas drept unul dintre cei mai buni jucãtori care au evoluat pentru echipa localã. Într-un interviu acordat presei centrale, Frunzã îsi aminteste de începuturile sale la Vaslui. „Am semnat în 2002 cu FC Vaslui, dupã ce retrogradasem cu Jiul Petrosani si refuzasem o ofertã de la Gloria Bistrita. Ne-am reunit la Husi si ne-am dus dupã o lunã la Vaslui sã ne antrenãm pe stadionul de joc. Parcã ajunsesem la Bagdad! Terenul era praf, tribunele erau fãrã scaune si cu gãuri”. Cu el la centrul terenului, Vasluiul s-a ridicat iar dupã trei ani (2005) a reusit sã promoveze în primul esalon fotbalistic al tãrii, luptându-se tot timpul pentru titlul de campioanã si calificãri europene. Mijlocasul a mai trecut în cariera sa pe la cluburi precum Poli Timisoara, Jiul Petrosani, Universitatea Craiova, FC Botosani, Unirea Urziceni, Rapid, Otelul.
Legendã: CÃPITAN… Sorin Frunzã a fost unui dintre cei mai apreciati jucãtori care a evoluat la FC Vaslui.