24.9 C
24-mai-2024

N-au cu cine!

CSM Vaslui – CSM Botosani 36-25 (17-13)

ETAPÃ… CSM Vaslui a învins categoric echipa Botosaniului, cu scorul de 36-25 (17-13), duminicã, în cadrul etapei a II-a a Divizie A. În urma acestui rezultat, echipa antrenatã de Leonard Bibirig s-a distantat la trei puncte în fruntea clasamentului si, dupã evolutiile avute, nu par sã aibã adversar în lupta pentru realizarea obiectivului, revenirea în Liga Nationalã.

Mai mare a fost sperietura fatã de adversar decât dificultatea jocului în sine, pentru cã CSM Botosani se anuntase una dintre echipele bune ale Diviziei A, cu jucãtori care au evoluat si în primul esalon valoric. Numai cã formatia antrenatã de Leonard Bibirig este, în acest an, net superioarã adversarlor din serie, iar asta s-a vãzut si duminicã. Startul de partidã a apartinut oaspetilor, care dupã primele 2 minute conduceau cu 0-2. Încurajati de un public mult mai numeros fatã de meciul cu CNOT Brasov, handbalistii vasluieni au restabilit egalitatea în minutul 5, iar apoi si-au tot mãrit avansul, în ciuda încercãrilor Botosaniului de a tine pasul. La pauzã, ecartul dintre cele douã echipe era de patru goluri în favoarea Vasluiului, scor 17-13. În repriza a doua, gazdele au avut un prim sfert de orã foarte bun, în care au marcat de 14 ori si au încasat doar douã goluri. Pe fondul unei relaxãri în tabãra “ros-alb-albastrã”, echipa adversã a mai recuperat din diferenta de 13 goluri, însã nu a mai avut forta sã impiedice o înfrângere clarã (36-25), care face pe CSM Vaslui principala candidatã la promovarea în Liga Nationalã. Cel mai bun marcator al meciului cu CSM Botosani a fost Gabriel Cumpãnici, cu 8 goluri, urmat de Alexandru Farcas cu 6 reusite, Andrei Popa (5), Rãzvan Farcas (3), Amihãiesi (3), Carali (3), Poterã (3), Dragon (2), Polocoser (2) si Voinea (1).