15 C
18-mai-2024

Calificare la U17, cu trei vasluieni printre titulari

MERG MAI DEPARTE… Cu vasluienii Munteanu, Perianu si Stefanovici printre titulari, echipa nationalã a României U17 a învins Lituania U17, scor 4-0, si s-a califcat la Turul de Elitã. Vasluianul Louis Munteanu (Viitorul Constanta) s-a aflat din nou pe lista marcatorilor.

Reprezentativa Under 17 a României s-a calificat sâmbãtã, 6 octombrie, la Turul de Elitã, dupã ce a învins categoric, scor 4-0, selecționata similarã a Lituaniei. România a deschis scorul încã din minutul 5, prin Ianis Stoica, iar Louis Munteanu a mãrit avantajul în minutul 67. Alexi Pitu si cãpitanul, Radu Drãgusin, si-au trecut si ei numele pe lista marcatorilor. Pitu a înscris dintr-o loviturã de la 11 metri, iar Drãgușin, urcat în atac, a marcat spectaculos, din voleu, din pasa aceluiași Pitu. Astfel, tricolorii încheie neînvinși grupa 9 de calificare, cu douã remize (0-0 cu Ungaria și 2-2 cu Serbia) și o victorie (4-0 cu Lituania). Turul de Elitã, ultima rundã dinaintea turneului final, va avea loc în primãvara lui 2019. La turneul final gãzduit de Irlanda, în mai 2019, se vor califica echipele clasate pe primul loc si cele mai bune 7 ocupante ale pozitiilor secunde.