23.3 C
20-mai-2024

Calificare spectaculoasã pentru handbalistele Junioare I la turneul valoare

SUCCES… Handbalistele Junioare I de la Liceul cu Program Sportiv au terminat victorioare confruntarea cu LPS Roman, din cadrul ultimei etape a fazei regionale, si si-au asigurat biletele pentru turneul valoare, unde s-au calificat cele mai bune echipe din tarã.

Handbalul vasluian are viitor si la feminin, nu doar la bãieti. O dovedeste echipa de fete Junioare I a Liceului cu Program Sportiv Vaslui, care sâmbãtã a fãcut un meci mare pe teren propriu, cu liderul LPS Roman. Elevele profesoarei Ramona Popa au avut un start mai greu de partidã, au fost conduse cu 2-8, însã odatã cu trecerea timpului au reusit sã se apropie de adversare, scor 9-10. Spre finalul primei reprize, sportivele de la LPS Vaslui au avut din nou o cãdere, astfel cã jucãtoarele oaspete au intrat la vestiare cu un avantaj de patru goluri, scor 10-14. În repriza a doua, Vasluiul a avut parcã o altã echipã, mult mai eficientã în atac. Usor usor, egalitatea a fost restabilitã, iar odatã cu ea au revenit si sperantele gazdelor la un rezultat pozitiv. Victoria a fost obtinutã în ultimele trei secunde ale meciului, când LPS Vaslui a marcat pentru 27-26, scor ce ne trimite la turneul valoare, acolo unde s-au calificat cele mai bune echipe tarã.