13.6 C
08-mai-2024

Rapid Brodoc produce surpriza în Cupa României

Rapid Brodoc – Husana Husi        2-1 (1-0)

CALIFICARE… Brodocul pare a fi “teren” minat pentru huseni. Dupã egalul din campionat, Rapid Brodoc a reusit un meci mare si în faza judeteanã a Cupei României. Trupa lui Florin Roiu s-a impus cu scorul de 2-1 si s-a calificat în semifinalele competitiei KO.

În primul meci oficial din 2019, Rapid Brodoc si Husana Husi s-au întâlnit în turul 2 al Cupei României – faza judeteanã. Husenii au avut initiativa mai toatã prima reprizã, cu constructie, însã dominarea a fost una sterilã. Rapidistii s-au grupat în jumãtatea proprie, cu intentia de a juca lungã si pe a doua, de a specula contraatacurile si fazele fixe. Si le-a iesit. Pe contraatac, Ciprian Petrut l-a servit excelent pe Andrei Negrescu, care a trimis cu latul în dreapta portarului. Si Husana a avut ocaziile ei, dar n-au reusit sã-l învingã pe Enache. Condusi cu 1-0, husenii au fortat în repriza secundã, însã Cãtãlin Solomon a ratat un penalty, corect acordat de centralul partidei. Pe fondul dominãrii jocului vine si golul husenilor, 1-1, dupã o fazã în care gazdele au cerut ofsaid. Pe final, când ambele echipe se pregãteau de prelungiri, noua achizitie a Brodocului, Rares Popa, a luat o actiune pe cont propriu si a înscris pentru 2-1, cu un sut la coltul lung. S-a terminat 2-1, iar Rapid Brodoc este prima echipã calificatã în semifinalele Cupei României – faza judeteanã.