15.4 C
07-mai-2024

Învinsi pe final

Otelul Galati – Sporting Juniorul Vaslui  5-4 (3-2)

AMICAL… Juniorii U19 de la Sporting Juniorul Vaslui au oferit o replicã de bunã calitate echipei Otelul Galati, în amicalul disputat în localitatea gãlãteanã, Schela. Echipa antrenatã de Cornel Cracea a pierdut amicalul dupã un gol primit în ultimul minut, scor 4-5.

Campionatul bate la usã pentru Sporting Juniorul Vaslui, startul fiind la sfârsitul acestei sãptãmâni, nu înainte ca “galben-verzii” sã dispute un ultim meci de pregãtire. Trupa lui Cornel Cracea a întâlnit Otelul Galati, echipã aflatã pe locul secund în Seria 1 a Ligii 3, la trei puncte de ocupanta primului loc, Gloria Buzãu. A fost o partidã echilibratã, în care ambele formatii si-au împãrtit perioadele de dominare. S-a terminat 5-4 pentru Otelul Galati, golul victoriei fiind marcat în ultimul minut de joc, din penalty. Pentru Sporting Juniorul Vaslui au marcat Ailenei (2 goluri, ambele din penalty), Mihai Andrei si Auras June. “A fost un meci echilibrat, cu multe ocazii de gol. Sunt bucuros cã am reusit sã înscriem de patru ori în poarta Otelului, o echipã puternicã ce luptã pentru promovarea în Liga 2. Puteam sã marcãm mai multe goluri, însã am irosit câteva ocazii destul de clare. Jucãtorii s-au comportat foarte bine, iar unii dintre ei trebuie sã treacã la seniori”, a declarat Cornel Cracea, antrenorul grupãrii vasluiene. În aceastã partidã, Cracea nu i-a putut folosi pe Grigore, Octav Cracea, Cârloantã si Gherase. În prima etapã a returului, Sporting Juniorul Vaslui joacã, la Roman, împotriva celor de la Sport Team Bucuresti, duminicã, ora 12.00.