14.9 C
07-mai-2024

Noi medalii pentru atletismul vasluian

Atletism

PE PODIUM… Atletii vasluieni s-au întors cu patru medalii de la Campionatul National de atletism în salã – juniori 2. Alexandru Bârlescu a luat argintul la 1.500 metri si bronzul la 3.000 metri, Cristina Balaur s-a clasat pe locul doi în proba de 1.500 de metri, iar Larisa Talpis a cucerit argintul la 400 metri.

Judetul Vaslui a fost reprezentat de 11 atleti, 4 de la LPS Vaslui si 7 de la CSS Bârlad, la editia din acest an a Campionatului National de atletism în salã – juniori 2. Competitia a avut loc la Bucuresti, în sala de atletism “Ion Soter”, în perioada 8-9 martie. Cea mai bunã performantã a fost obtinutã de atletul Alexandru Bârlescu, pregãtit la LPS Vaslui de profesorul Dragos Haulicã, care a cucerit douã medalii, una de argint si una de bronz. Argintul l-a luat în proba de 1.500 de metri, unde a încheiat cu timpul 4:09.62, iar bronzul l-a cucerit în proba de 3.000 de metri (9:08.83). Cristina Balaur a cucerit argintul în proba de 1.500 de metri (4:37.03) si s-a clasat pe locul patru la 3.000 metri. Atleta nãscutã în anul 2004 este antrenatã de Viorica Pintilie si Elena Bogos la LPS Vaslui. Medalie de argint a cucerit si bârladeanca Laris Talpis, în proba de 400 metri, cu timpul 58:55. Sportiva cu dublã legitimare la CSS Bârlad si CSM Bistrita este pregãtitã de Lucian Bolgar.