15.4 C
07-mai-2024

Surprizã de proportii la “Winter Cup”

Fotbal în salã

UIMITOR… Ambitii mari si meciuri spectaculoase la “Winter Cup” 2019. Inter Sport Vaslui a produs socul turneului si s-a calificat în semifinalele competitiei, dupã ce a trecut la penalty-uri de Autodriver Iasi, detinãtoarea trofeului.

Editia a VIII-a a turneului de fotbal în salã, “Winter Cup” Vaslui, a continuat cu meciurile din faza a II-a. Dupã disputarea jocurilor din faza grupelor, opt echipe au obtinut calificarea în sferturile de finalã ale turneului Open. În chiar primul joc din sferturi, Inter Sport Vaslui s-a autodepãsit si a reusit surpriza competitiei, scor 6-5, dupã executarea loviturilor de departajare, cu Autodriver Iasi, campioana editiei precedente. Si Victoria Vaslui s-a calificat în semifinale în urma loteriei penalty-urilor, 3-2 cu Solidar Vaslui. Partida dintre cele douã formatii a fost una extrem de echilibratã, cu un plus pentru Solidar, formatie care a irosit câteva ocazii uriase. Unirea Ruginoasa s-a calificat în semifinale dupã ce a dispus cu 2-1 de Red Star Vaslui, în timp ce Inter Traian Vaslui a trecut cu 3-1 de Spartanii Vaslui. Ultimul meci din sferturi a fost unul foarte disputat, iar cele douã formatii au oferit un joc plãcut spectatorilor. La juniori, Inter Traian Vaslui U19 va juca cu Vitis Suletea, în semifinale, iar Golden Boys va întâlni ASA Vaslui. Turneul Old-Boys va porni la drum la finalul acestei sãptãmâni, iar pânã astãzi s-au înscris patru echipe, Victoria Vaslui, Spartanii, Dorna Bârlad si Husana Husi.