10.4 C
15-mai-2024

CSM Vaslui câstigã Supercupa, la penalty-uri, în fata Husanei

CSM Vaslui – Husana Husi    6-5 (2-2, 2-0)

NOROCOSI… CSM Vaslui a câstigat Supercupa judetului la fotbal, dupã ce a învins-o pe Husana Husi cu scorul de 6-5, la loviturile de departajare, miercuri seara, pe stadionul “Municipal” din Vaslui, într-un meci în care scorul a fost 2-2 dupã 90 de minute.

Putin peste 150 de spectatori s-au încumetat sã vinã pe stadionul “Municipal” din Vaslui la Supercupa judetului la fotbal, care a adus fatã în fatã cele mai bune echipe ale sezonului precedent, Husana Husi si CSM Vaslui. Din pãcate, microbistii vasluieni nu mai vin la stadion, iar în tribunele altãdatã pline se adunã astãzi câteva zeci de spectatori, mare parte dintre ei fiind implicati în fotbalul vasluian, jucãtori sau reprezentanti ai echipelor din Liga 4 si Liga 5. CSM Vaslui si-a trecut în palmares cel de-al doilea trofeu din istorie, gratie loviturilor transformate de Mocanu, Chirilã, Croitoriu si Boicu. De la Vaslui au ratat Sãritanu si Târtârãu. De partea cealaltã, Jose Andrei, Cãtãlin Solomon si Luke Tan au marcat, în vreme ce Tucã, Tofan si Mihãitã au ratat. Scorul a fost egal dupã 90 de minute, cele douã formatii împãrtindu-si perioadele de dominare. Vasluienii au condus cu 2-0 la pauzã, marcatori Covãcel si Croitoriu, dar husenii au reusit sã restabileascã egalitate în ultimele zece minute de joc, prin Ciobanu si Tofan. În partida de miercuri, husenii au folosit multi jucãtori care au jucat mai putin în prima etapã a Ligii 3, cu Bucovina Rãdãuti.