20.6 C
06-iun.-2024

Comstar Vaslui, campioanã judeteanã la U15

Juniori

CAMPIONI… Sporting Club Comstar Vaslui a câstigat faza judeteanã a Ligii Elitelor la fotbal – U15 si s-a calificat în Etapa Regionalã a competitiei. Echipa antrenatã de Sorin Sava si Cãtãlin Grigore a învins, în finala judeteanã, pe Husana Husi, cu scorul general 5-1.

Echipa de juniori nãscuti în anul 2005 si mai mici a clubului Comstar Vaslui si-a adjudecat, pentru a doua oarã consecutiv, titlul de campioanã judeteanã la categoria Under 15. În sezonul precedent, juniorii nãscuti în anul 2004 de la Comstar Vaslui au ajuns pânã în Etapa Sferturilor, aflându-se printre cele mai bune 16 echipe din tarã. La editia din acest an, în faza judeteanã, au participat doar 4 echipe, iar sistemul a fost unul eliminatoriu, semifinale si finale, tur-retur. Juniorii vasluieni au trecut în semifinale de Viitorul Bârlad, 7-1 la Bârlad si 3-0 la Vaslui, iar Husana a învins LPS Vaslui, 1-0 la Vaslui si 2-0 la Husi. În finala mare, Comstar Vaslui s-a impus cu 3-1 la Vaslui si 2-0 la Husi. În urma acestui rezultat, trupa lui Sorin Sava s-a calificat în Etapa Regionalã, care va debuta pe 26 octombrie. Etapa Regionalã se va juca în sistem tur-retur si va fi structuratã astfel: 16 serii a câte 5-6 echipe (criteriu geografic) cu participarea echipelor calificate din judet. Jocurile din aceastã etapã se vor desfãsura în perioada 26 octombrie – 12 aprilie, iar echipele clasate pe locul 1 vor obtine calificarea în Etapa Sferturilor.