14.4 C
17-mai-2024

Finalã ineditã în Cupa României

Cupa României – faza judeteanã

COMPETITIA SURPRIZELOR… ACS Moara Domneascã a trecut surprinzãtor de FC Vulturesti (5-0) si se va duela în marea finalã a Cupei României la fotbal, faza judeteanã, cu CSM Vaslui, formatie care a trecut de FC 2007 Gârceni cu 3-0.

Echipa de Liga 5, ACS Moara Domneascã, a ajuns în finala fazei judetene a Cupei României la fotbal, dupã ce a învins cu 5-0 (2-0) pe FC Vulturesti. Au controlat tot jocul si au avut un om în plus peste 50 de minute. Portarul Vulturestiului, Claudiu Manolachi, a fost eliminat în minutul 39, dupã un hent în afara careului. Octavian Negrescu a fost eroul echipei cu trei goluri marcate, în minutele 36, 44 si 71, celelalte douã goluri fiind reusite de Fabian Popa (52) si Alexandru Maftei (88). ACS Moara Domneascã este câstigãtoarea Cupei României pe culoarul Ligii 5 si a avut nevoie de cinci meciuri pentru a ajunge în ultimul act. În finalã, Moara Domneascã va întâlni detinãtoarea trofeului, CSM Vaslui, echipã care a trecut de FC Gârceni cu 3-0. Sebastian Târtârãu (2) si Alin Abuzãtoaei au fost marcatorii golurilor, într-un meci în care Gârceniul a stat la cutie si a preferat sã surprindã pe contraatac. Primul gol al partidei a venit în minutul 59, Abuzãtoaei a trimis un sut de la 19 metri, iar Chiscã a scãpat mingea în propria poartã. Finala fazei judetene a Cupei României se va disputa la mijlocul lunii noiembrie.