22.9 C
19-mai-2024

Recital pe semicerc

CSM Vaslui – CSM Resita       30-21 (16-13)

FÃRÃ EMOTII… Handbalistii vasluieni au dat recital în Liga Zimbrilor. La patru zile dupã victoria cu Politehnica Timisoara (28-24), CSM Vaslui a trecut si de CSM Resita, scor 30-21 (16-13), într-un meci contând pentru etapa a 9-a. CSM Vaslui a adunat 15 puncte si a urcat pe locul 6 în clasament.

Doar primele 20 de minute au fost echilibrate, dupã care vasluienii au rupt echilibrul, prin 4 goluri consecutive, care au dus scorul la 16-12, CSM-ul intrând la pauzã cu un avans de trei goluri, 16-13. În repriza secundã, handbalistii vasluieni au intrat mult mai montati, iar diferenta a crescut, 24-17 (minutul 42) si 29-19 (min.50). În ultimele 9 minute, Vasluiul a marcat un singur, dar resitenii nu au profitat prea mult, meciul încheindu-se cu scorul de 30-21 pentru CSM. Florin Acatrinei s-a remarcat din nou în ofensivã, cu 9 goluri marcate. Pentru CSM Vaslui au înscris: Acatrinei (9 goluri), Amihãesi (6), Petrea (4), Dragon, Cîrchea, Karamyshev (toti cu câte 3 reusite) si Carali (2). Au mai evoluat: Petrila, Pralea, Erhan, Voinea, Iozu, Cumpãnici, Polocoser, A. Farcas si Khadkevich. Dupã 9 etape, echipa antrenatã de Leonard Bibirig se aflã pe locul 6, cu 15 puncte, la un singur punct de CSM Focsani si Steaua Bucuresti. În runda urmãtoare, handbalistii vasluieni joacã, în deplasare, cu CSM Bacãu. Printre spectatorii prezenti la meciul de sâmbãtã s-a numãrat si antrenorul Bacãului, Adrian Petrea.