11.1 C

Adusi cu picioarele pe pãmânt

Foresta Suceava – Husana Husi     4-0 (1-0)

DRASTIC… Deplasarea Husanei Husi la Suceava, pentru partida cu Foresta, s-a terminat cu un scor drastic pentru trupa lui Cãtãlin Nicolau, scor 0-4 (0-1). Fotbalistii huseni nu au avut nicio sansã la Suceava, într-un meci în care au trimis primul sut pe poartã abia în minutul 90.

Husenii au înteles rapid cã sansele de a obtine un rezultat pozitiv la Suceava sunt la fel de mari ca un grãunte. Trupa lui Cãtãlin Nicolau nu a lãsat în niciun moment impresia cã poate obtine mai mult. Diferenta de valoare s-a vãzut încã din startul partidei, Foresta reusind sã deschidã scorul în minutul 24, prin Andrei Cerlincã. Sucevenii au controlat partida de la un capãt la altul, având o posesie de 62 la sutã si 11 suturi pe spatiul portii apãrate de Bogdan Miron. Husenii au trimis primul sut pe poartã abia în minutul 90, la scorul de 4-0. Onofras (73), Drugã (77- penalty) si Grumezescu (81) au dus scorul la 4-0, iar fotbalistii huseni trebuie sã uite repede meciul de la Suceava, pentru cã urmeazã un nou meci dificil, acasã, cu ocupanta primului loc, Aerostar Bacãu. Dupã 12 etape, Husana Husi a adunat 13 puncte si se aflã pe locul 9 în clasamentul Seriei 1.