14 C
23-apr.-2024

Aiurea! (Steaua 2 – 1 Fc Vaslui)

DEZAMÃGIRE... Unul dintre cei mai în formã jucãtori ai Vasluiului în acest moment, brazilianul William Gerlem, a fost înger si demon în meciul din Ghencea. Mijlocasul a deschis scorul în prima reprizã, finalizând cu succes o actiune la care a contribuit si conationalul sãu Wesley, însã a ratat inexplicabil desprinderea în minutul 55. La scorul de 1-0, Gerlem putea majora diferenta pe tabela de marcaj, dupã o centrare excelentã a lui Burdujan, însã brazilianul a luftat, dând cu piciorul pe lângã victorie.

Dacã la meciul cu CFR Cluj trupa vasluianã a fost de netrecut, respingând orice atac al adversarilor, nu acelasi lucru s-a petrecut în Ghencea. Lãcãtus a trimis în teren formula câstigãtoare din etapa precedentã, elevii sãi dând semne cã nu ar fi o surprizã sã plece cu toate cele trei puncte de pe terenul „ros-albastrilor“. Wesley & Co. s-au bãtut pentru fiecare minge, au respins, au atacat, au ratat, iar în final au clacat. Dupã deschiderea scorului de cãtre Gerlem, stelistii s-au vãzut cu moralul la pãmânt, mai ales dupã ce au ratat egalarea de douã ori în aceeasi fazã. A doua reprizã putea decide clar învingãtoarea dacã acelasi Gerlem ar fi fost mai concentrat în fata portii. Ocaziile se rãzbunã, iar asta au simtit-o vasluienii pe pielea lor. Prima datã în minutul 58, atunci când Kapetanos a lãsat mascã defensiva lui Lãcãtus, înscriind si egalând.

A doua oarã, în ultimul minut de joc, atunci când vasluienii se gândeau cã si un egal în Ghencea îi pãstreazã în fruntea clasamentului. I-a trezit însã Szekely si i-a trimis pe locul patru. La final, dezãmãgit, Wesley a declarat: “Am pierdut un meci important pentru noi, suntem dezamãgiti. Motivul? Probabil cã nu ne-am concentrat sutã la sutã. Marius Lãcãtus ne-a zis sã tinem capul sus si sã mergem mai departe, pentru cã nu e nimic pierdut. Pânã la urmã, ne-a învins o contracandidatã la titlu“.