20.6 C

AJF Vaslui, locul doi la Cupa “Stefan cel Mare”

Fotbalul mic

FINAL… S-a încheiat prima editie a Cupei “Stefan cel Mare” la fotbal, iar selectionata AJF Vaslui, antrenatã de Gabriel Crãciun si Cristi Vartolomei, a terminat competitia pe locul secund. Vasluienii au pierdut marea finalã în fata selectionatei AJF Botosani, scor 2-3 (1-3).

Timp de douã zile, Vasluiul a gãzduit prima editie a Cupei “Stefan cel Mare” la fotbal, competitie care a adunat la start selectionatele AJF din zona Moldovei. Selectionata AJF Vaslui a ajuns în marea finalã, dupã ce a trecut de AJF Galati (5-1) si AJF Iasi (0-0, 5-4 dupã penalty-uri). În ultimul act au dat piept cu AJF Botosani, formatie care a învins AJF Bacãu (2-1) si AJF Neamt (4-2). Vasluienii au început dezastruos partida, iar botosãnenii conduceau cu 3-0 dupã primele 25 de minute. Alin Abuzãtoaei a reusit o “dublã”, dar cei care au ridicat trofeul au fost jucãtorii botosãneni. Cristi Soldan (FC Gârceni) a primit titlul de cel mai bun jucãtor al competitiei, în vreme ce titlul de golgheter a revenit atacantului de la Botosani, Lucian Tãrnãuceanu. Pe locul trei s-a situat AJF Iasi, dupã ce AJF Neamt a anuntat cã nu se prezintã la finala micã.