5.7 C

Amalia Puflea a fãcut furori în Grecia!

PERFORMANTÃ… Sase medalii, dintre care patru de aur, a cucerit bârlãdeanca Amalia Puflea, 12 ani, la cea de-a doua editie a competitiei internationale de gimnasticã artisticã Cupa Horizon, de la Salonic, Grecia. Amalia a luat aurul la bârnã si sol, dar si la individual compus si în concursul pe echipe, în timp ce argint si bronz a obtinut la sãrituri, respectiv paralele.

Concursul s-a adresat gimnastelor din douã categorii de vârstã, respectiv 12-13 ani si 14-15 ani, si s-a desfãsurat între 8-10 noiembrie, la Salonic, Grecia. România a participat cu sapte gimnaste, toate incluse în Programul „Tarã, tarã, vrem campioane!”. În prima zi a competitiei, Amalia Puflea a concurat la sãrituri si la paralele, reusind sã urce pe podium la ambele aparate. La sãrituri s-a clasat pe locul II (argint – 13.700 puncte), la paralele a terminat pe locul III, cu un punctaj total de 10.850, cîstigând medalia de bronz. În cea de-a doua zi a competitiei, Amalia Puflea, reprezentanta Clubului Sportiv Scolar (CSS) Bârlad a fãcut furori cucerind patru medalii de aur: la bârnã, la sol, la individual compus si pe echipe. Amalia Puflea este inclusã în categoria de vârstã Junioare II, Nivel 4 (12 ani), iar din octombrie 2018, a fost selectionatã în lotul României ce se pregãteste la Centrul National Olimpic de Pregãtire a Junioarelor (CNOPJ) de la Deva, judetul Hunedoara. Mai mentionãm cã, din staff-ul care a însotit gimnastele românce la Salonic, a fãcut parte si antrenoarea Ana Maria Iordache, de la CSS Bârlad, care a participat în calitate de arbitrã.