8 C
27-apr.-2024

Andreea Pãuc, vicecampioanã nationalã

Lupte

PERFORMANTÃ… Andreea Pãuc, luptãtoare a Clubului Sportiv “Viitorul” Vaslui a cucerit medalia de argint la Campionatul National de lupte greco-romane de la Craiova, rezervat seniorilor. Eleva profesorului Neculai Beligan a urcat pe treapa a doua a podiumului la categoria 58 de kilograme – lupte feminine.

Rezultat excelent pentru scoala de lupte vasluianã, la Campionatul National individual de seniori – lupte greco-române. Sportiva Andreea Pãuc, de la C.S “Viitorul” Vaslui s-a clasat pe locul doi la categoria 58 de kg – lupte feminine. Titlul national a fost adjudecat de Suzana Seicaru de la Steaua Bucuresti. Rezultate bune au obtinut si sportivii Andrei Brasoveanu (70 kg) si Lascãr Rotaru (74 kg), în proba de lupte libere. “Este un rezultat foarte bun, mai ales cã sportiva noastrã este încã la vârsta junioratului. Si bãietii au fãcut o figurã frumoasã, unul dintre ei fiind junior, iar celãlalt cadet. A fost o competitie foarte grea, foarte solicitantã din punct de vedere fizic”, a declarat Neculai Beligan. Performanta sportivei Andreea Pãuc nu a fost una întâmplãtoare. Luptãtoarea Clubului “Viitorul” Vaslui a urcat pe locul doi în lume la categoria 60 kg, cucerind astfel titlul de vicecampioanã mondialã la lupte pe plajã, competitie care a avut loc anul trecut, la Mangalia.