14 C
23-apr.-2024

Andrei Micu, locul 11 la Cupa Europei

DE VIITOR… Rezultat bun pentru vasluianul Andrei Mihãitã Micu la Cupa Europei de Aruncãri Lungi, de la Leiria (Portugalia). Sportivul legitimat la C.S „Viitorul” Vaslui a bifat un nou record personal, cu o aruncare de 63,63 m, clasându-se pe locul 11 la categoria Under 23.

În vârstã de doar 19 ani, Andrei Mihãitã Micu s-a clasat pe locul 11 în finala probei de aruncare a ciocanului, la categoria Under 23, de la Cupa Europei de Aruncãri Lungi.  Sportivul de la C.S „Viitorul Vaslui” a terminat pe locul 11, dar cu un personal best. Cea mai bunã aruncare a vasluianului a mãsurat 63,63 metri. Cîstigãtor a fost ungurul Bence Halasz, care a aruncat 74,83 m. La startul competitiei s-au aliniat nume grele, cum ar fi detinãtorul titlului mondial de la sulitã, germanul Johannes Vetter, conationalul sãu campion olimpic la disc, Cristoph Harting, polonezul Pawel Fajdek – liderul lumii la aruncarea ciocanului si recenta campioanã mondialã indoor, Anita Marton (Ungaria). Alãturi de Andrei Micu a fost prezent si antrenorul vasluian Laurentiu Maxim.