3 C
19-mart.-2024

Argint la nationale pentru luptãtoarea Andreea Pãuc

Participarea la Campionatul National de lupte libere, competitie desfãsuratã în perioada 18-19 octombrie la Odorheiul Secuiesc, judetul Harghita, a adus rezultate notabile pentru reprezentantii Vasluiului. La categoria 63 kg, Andreea Pãuc ( de la Clubul Sportiv Viitorul Vaslui) a ocupat locul al doilea, întrând în posesia medaliei de argint.

La categoria „Lupte libere feminin” au participat trei cluburi, venite din calificãri, C.S. Mangalia, C.S.A. Steaua Bucuresti si L.P.S. Botosani. Asa cum se poate observa, clubul vasluian nu a fost pe lista participantelor, însã a avut o reprezentantã de marcã. Constienti de valoarea Andreei, oficialii clubului C.S. Mangalia au ajuns la un acord de împrumut al sportivei cu cei de la clubul Viitorul din Vaslui. Iar încrederea clubului de la malul mãrii în luptãtoarea vasluianã a fost rãsplãtitã înzecit. Calificatã pentru categoria 63 kg, sportiva antrenatã de Nicolae Beligan si-a pus la pãmânt adversarele, urcându-se la finalul competitiei pe locul 2 al podiumului, acontându-si medalia de argint. „A fost o experientã beneficã pentru Andreea. Am demonstrat cã la Vaslui se poate face performantã. Pe viitor, avem de gând sã participãm la europene, de unde sã ne întoarcem cu medalii cel putin la fel de strãucitoare.” a declarat antrenorul sportivei, Nicu Beligan