13.4 C

Atletico, “lanterna rosie” a Ligii 3

Atletico Vaslui – Inter Dorohoi 1-1

REMIZÃ… Atletico Vaslui a încheiat anul pe ultimul loc în Seria 1 a Ligii 3, dupã ce a remizat, sâmbãtã, pe teren propriu, 1-1 cu Inter Dorohoi. Fotbalistii vasluieni au fãcut o nouã partidã slabã, reusind sã smulgã un punct în ultimele minute ale partidei datoritã golului marcat de Tabãrã.

Frãmântati de problemele interne, fãrã bani si fãrã antrenamente, vasluienii au asteptat totusi cu încredere partida cu Inter Dorohoi, în speranta unui meci bun si a unui rezultat pe mãsurã. Nu a fost asa deoarece Atletico a fãcut un joc modest, acasã, împotriva penultimei clasate si, în consecintã, nu putea spera la mai mult. Partida a fost una echilibratã, în care ambele formatii si-au creat câteva ocazii de a înscrie. Oaspetii au deschis scorul, iar Tabãrã a restabilit egalitatea cu câteva minute înainte de finalul jocului. Fotbalistii vasluieni puteau obtine victoria, în minutul 90, când oaspetii au respins de pe linia portii. Dupã prima parte a campionatului, Atletico Vaslui se aflã pe ultimul loc cu 5 puncte, iar conducerea echipei sperã ca pânã la reluarea returului sã rezolve problemele financiare cu care se confruntã echipa. Sepsi Sfântu Gheorghe terminã anul pe primul loc cu 33 de puncte, urmatã de Olimpia Râmnicu Sãrat (29 puncte) si Petrotub Roman (27 puncte).