1.6 C
19-mart.-2024

Atletico a coborât pe locul 4

Liga 3

CLASAMENT… Atletico Vaslui a coborât trei locuri în clasament, dupã etapa a VIII-a a Ligii 3 în care a stat. Noul lider al Seriei 1 este Csikszereda Miercurea Ciuc (17 puncte), singura echipã fãrã înfrângere dupã opt etape. Echipa din judetul Harghita este urmatã în clasament de AFC Hãrman (16 puncte), Sporting Liesti (16 puncte) si Atletico Vaslui (15 puncte).

Dintre cele patru formatii, Sporting Liesti are un meci mai mult disputat. În clasamentul Seriei 1, sase echipe s-au distantat de restul plutonului si dintre ele se va decide echipa care va face pasul cãtre cel de-al doilea esalon fotbalistic al tãrii. Între Csikszereda Miercurea Ciuc, liderul seriei, si ocupanta locului sase, Metalosport Galati sunt doar cinci puncte, o diferentã micã dupã primele opt etape ale campionatului. În etapa a VIII-a, reprezentanta judetului Vaslui, Atletico a stat si a fost devansatã în clasament de Csikszereda Miercurea Ciuc, AFC Hãrman si Sporting Liesti. În runda urmãtoare, vineri, 21 octombrie, echipa vasluianã va juca, pe teren propriu, împotriva celor de la Aerostar Bacãu. Înaintea etapei a IX-a, bãcãuanii sunt pe locul opt cu 11 puncte, iar în etapa precedentã au învins, la limitã, scor 1-0, pe Stiinta Miroslava. Golul victoriei a fost reusit în repriza secundã, în minutul 69, de Ionut Artenie. Meciul cu Aerostar se joacã pe stadionul “Municipal”, cu începere de la ora 15.00.