14.8 C
27-apr.-2024

Atletico a fost eliminatã din Cupa României

Cupa României / Atletico Vaslui – SC Bacãu 0-1

ESEC… Atletico Vaslui nu a reusit sã producã surpriza în turul al cincilea al Cupei României. Echipa pregãtitã de Gabriel Crãciun a fost eliminatã din competitie de divizionara B, Sport Club Bacãu. Oaspetii s-au impus cu 1-0, datoritã golului marcat de Pungã.

Meciul dintre Atletico Vaslui si Sport Club Bacãu a fost unul de slabã facturã tehnicã, ambele formatii aducându-si “contributia” la ceea ce s-a vãzut pe teren. Încã din startul partidei, s-a vãzut clar cã echipa trimisã în teren de Gabriel Crãciun a fost una special fãcutã cã sã nu primeascã gol în primul rând, iar de partea cealaltã, Bacãul a început ofensiv, însã fãrã a-si crea ocazii mari. Vasluienii au preferat sã stea la cutie, în speranta cã vor reusi sã surprindã pe contraatac, însã fãrã a trimite un sut pe spatiul portii timp de 87 de minute! Astfel, frica de adopta o strategie mai ofensivã a privat Vasluiul de o calificare în saisprezecimile Cupei României, acolo unde ar fi dat piept cu o echipã din prima ligã. Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 44 dupã o executie superbã a celui mai bun jucãtor al oaspetilor, Georgel Pungã. În repriza secundã, bãcãuanii îsi puteau mãri avantajul, dar portarul Cernat a intervenit excelent. Din pãcate, vasluienii s-au trezit prea târziu, iar singura ocazie, si cea mai mare, a venit abia în minutul 87, când Sluser a trimis mingea în barã! S-a terminat 1-0 pentru SC Bacãu, formatie care accede în faza urmãtoare a competitiei. Per total, Atletico a reusit o prestatie onorabilã în Cupa României, ajungând din faza judeteanã pânã în faza a cincea a competitiei. Pentru un club care se întinde exact cât o tine plapuma din punct de vedere financiar, meciul de ieri a fost ca un bonus pentru Jitaru si compania.

Asistentã scãzutã la meciul cu SC Bacãu

Chiar dacã a întâlnit un adversar care evolueazã în Liga 2, Atletico Vaslui nu a avut parte de un public numeros, asistenta de la meciul cu SC Bacãu fiind una dezamãgitoare, de doar 300 de spectatori.