13.2 C

Atletico, alt meci, o nouã victorie

Evolutie fãrã cusur

MAI BUNI…Atletico Vaslui îsi continuã parcursul foarte bun în Liga a III-a. Echipa antrenatã de Gabriel Crãciun s-a impus asearã în fata Olimpiei din Râmnicu Sãrat cu scorul de 3-1 si continuã în fotoliul de lider si dupã runda a V-a.

Echipa de fotbal Atletico Vaslui a reusit, vineri, sã obtinã cea de-a patra victorie consecutivã în seria I a ligii a III-a, impunându-se cu 3-1, pe teren propriu, în fata Olimpiei Râmnicu Sãrat. Formatia pregãtitã de Gabriel Crãciun a pus stãpânire pe joc încã din primele minute ale partidei, însã golul a cãzut abia în a doua parte a primei reprize. Fundasul central Târtârãu a profitat de o pasã excelentã a vârfului Buhãceanu si l-a învins pe portarul oaspetilor cu un sut din sase metri. Scorul putea fi deschis mai devreme (minutul 22) dacã Hany Ragab n-ar fi ratat cu usurintã o loviturã de la 11 m, corect acordatã de central. Repriza a doua s-a jucat într-un alt registru, unul mult mai animat. Echipa vizitatoare a iesit mai mult la joc, s-a arãtat mai des în careul lui Cernat, însã cei care au marcat au fost tot vasluienii, prin Macovei. Mijlocasul a preluat excelent o minge venitã de pe partea cealaltã de teren, s-a descotorosit cu usurintã de adversarul direct si, din afara careului, a “asezat” mingea în poarta Olimpiei, reusita sa fiind aplaudatã de toti spectatorii prezenti la meci. La 2-0, turatia motoarele în tabãra gazdelor s-a mai redus, iar oaspetii au profitat. În minutul 83, râmnicenii reduc din diferentã, printr-un penalty, însã sperantele la o remizã le sunt curmate de George Agache, care în minutul 91 restabileste ecartul de douã goluri si închide tabela la 3-1 pentru Atletico Vaslui. Trei puncte foarte importante care mentin echipa vasluianã în fotoliul de lider. Etapa viitoare, Târtârãu & comp se vor deplasa la Roman, unde se vor duela cu Clubul Sportiv Municipal din localitate, ocupanta locului 11 în clasamentul ligii a III-a.