10 C

Atletii vasluieni, din nou pe podium

PERFORMANTÃ… Atletii vasluieni s-au întors cu medalii de la Campionatul National de atletism în salã – juniori 3. Cristina Balaur (LPS Vaslui) a luat aurul la 1.500 m si argintul la 3.000 m. Stafeta 4X400 m a CSS Bârlad a luat aurul, iar Denis Totoi (CSS Bârlad) a luat argintul la 400 m si bronzul la 800 m.

Atletismul vasluian continuã sã producã rezultate. Vorbim de rezultate la nivel national. Ultimele isprãvi au fost reusite de atletii LPS Vaslui si cei ai CSS Bârlad la Campionatul National de atletism în salã – juniori 3. Pregãtitã de Viorica Pintilie si Elena Bogos, atleta Cristina Balaur a devenit campioanã nationalã la juniori 3, în proba de 1.500 de metri si vicecampioanã la 3.000 de metri. În proba de 1.500 metri, Cristina a încheiat cu timpul 4:35.56. La 3.000 de metri, Maria Blãnaru (LPS Vaslui) s-a clasat pe locul patru. Stafeta 400X4 a CSS Bârlad a luat medalia de aur, încheind competitia în 3:48.53, cu o secundã în fata stafetei CSS Ploiesti. Stafeta CSS Bârlad este formatã din Denis Totoi, Andrei Anton, Laurentiu Vrabie si Mihai Goga. În proba de 400 de metri masculin, Denis Totoi s-a clasat pe locul 2, iar la 800 de metri a terminat pe trei. În proba de aruncare a greutãtii, Stefania Gându (C.S “Viitorul” Vaslui) s-a clasat pe locul 9.